Sevginin göstergesi çiçek

Sevginin göstergesi çiçek

Aydın’ın Karpuzlu ilçesine bağlı Yağşılar Mahallesindeki erkeklerin kulak arkalarına taktıkları çiçekler, eşlerine olan sadakatlerini ve sevgilerini simgeliyor.

A+A-

TUĞBA AYDIN - Aydın’ın Karpuzlu ilçesine bağlı Yağşılar Mahallesi’nde asırlardır sürdürülen çiçek takma geleneği, eşler ve nişanlı çiftler arasında sevgi bağının bir göstergesi olurken, çiçek takmamak ise bir takım anlaşmazlıklar olduğunun mesajını veriyor. Yağşılar Mahallesi’nde nişan, düğün, Perşembe akşamı, Cuma günleri ve bayramlarda bütün mahalle sakinleri çiçek takıyor. Mahalle sakinlerinden 67 yaşındaki 3 çocuk babası Necati Günay ve eşi Sevim Günay, yılın 365 günü yaka ve kulak arkalarına hoş kokulu çiçekler takıyor. 

Necati Günay, 50 yıllık evlilik hayatı boyunca, her sabah uyandığında ilk iş olarak yakasına ve kulağının arkasına özel olarak yetiştirdiği çiçeklerini takarak eşi Sevim Günay´a olan sevgisini gösteriyor. Sevgiyi simgeleyen çiçeği sürekli üzerinde taşıyan Günay çifti, 150 yıldır süren çiçek geleneğini de yaşatıyorlar.

“UNUTSAM HANIM ARKAMDAN KOŞTURUR GETİRİR”

Sabah uyandığında ilk işinin çiçeklerini takmak olduğunu belirten Necati Günay; “Şimdi ben çiçeği sabah kalktım mı unutsam bile hanım getirir arkamdan. Yetiştirir verir. Yani bu bizim genel olarak kültürümüzün, köyümüzün yüz elli yıldan fazla bir süredir olan geleneğimizdir.  Nişanlarda, 
düğünlerde, bayramlarda çiçek takılır bizim burada. Bu kaçınılmaz bir şey. Bayram namazına gidilir. Herkes çiçeği ile gider. Bayramda nişanlanmış biri çiçeğini takmadan gelirse bu nişanlısını sevmiyor demektir. Nişanlıysa mutlaka takacak. Bayram namazında çiçeksiz oğlan görenler eyvah bu ayrılacak derler” diye konuştu.

“KENDİM YETİŞTİRİYORUM”

Geleneklerinin bir parçası olan çiçeğin manevi anlamda duyguların yanında fiziksel anlamda güzellik verdiğini ekleyen Günay; “Ben güzelleşeyim diye takıyorum. Mis gibi kokayım diye onun için takıyorum. Daha çok sevsinler beni diye. Hanım daha çok arkamdan koşsun diye. Ben yaz kış çiçeksiz olmam. Kendim bakarım çiçeklerime, sularım. Çiçeksiz olmam yani. Devamlı kendim bakarım komşularım bilir" dedi.  

“ÇİÇEK GİBİ GÜZEL OLSUN”

Eşi Necati Günay ile günlük rutinlerinden bahseden Sevim Günay; “Sabahleyin kalktığımızda ineklere bakarız. Tarlaya gideriz. Bazen bakarım çiçek yok yanında. Ülen sen çiçeği unutmuşsun ya. Neden unuttun derim. Getirir takarım. Çiçek gibi güzel olsun yaşlanmasın diye. Çiçeğimizi her zaman takarız, mis gibi kokarız” diye konuştu. 

“HER YERDE TANINIYOR”

Yağşılar Mahalle Muhtarı Kemal Türk ise Karpuzlu ilçesinden bile birçok kişinin Necati Günay’ı tanıdığını belirterek; “Necati amca yılın 365 günü sabah, öğlen, akşam fark etmez. Gördüğümde kulağının arkasında mutlaka çiçek vardır. İlçeye vardığımda bazı kurumlarda Yağşılar Mahalle muhtarı olaraktan senin köyünde çiçekçi amca var diyorlar. Yani oralara bile nam salmış. Adı köyümüzde Necati ve Sevim ama başka yerlerde çiçekçi dayı, çiçekçi abla olarak geçiyor” ifadelerini kullandı. 

sevginin-gostergesi-cicek-214657-310c9602a8213503147d7dcb134ed1ee.jpegsevginin-gostergesi-cicek-214657-62a54267ff121562bd5154958b748682.jpgsevginin-gostergesi-cicek-214657-d1df52e56372172591510e0717eed4ea.jpgsevginin-gostergesi-cicek-214657-4cbe569151bf80eef3d868480bd2df9b.jpeg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.