Sezgin: “23 Haziran’da millet hesabını soracaktır”

Sezgin: “23 Haziran’da millet hesabını soracaktır”
ABONE OL
İYİ GİK üyesi ve Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, TBMM'de yaptığı konuşmada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin YSK tarafında iptali ve seçimin yenilenmesini sert bir şekilde eleştirdi.

(ALPER ŞENDERE) Alınan kararla totaliterleşme sürecimim ciddi şekilde hızlandırıldığını ifade eden Sezgin “Hiç şüpheniz olmasın bu kararı önce 23 Haziran’da millet, daha sonra tarih hesabını soracaktır” dedi.

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, TBMM’de yenilenmesine karar verilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine dair konuştu. Konuşmasının başında hala demokraside olunup olunmadığını sorguladıklarını söyleyen Sezgin bu sorunun önemli olduğunu vurgulayarak “İktidarın açık dayatmasıyla YSK tarafından alınan karar millet iradesinin açık bir şekilde gasp edilmesidir” dedi.

TOTALİTERLEŞME SÜRECİ CİDDİ ŞEKİLDE HIZLANDIRILMIŞTIR
Türkiye’nin uzun süredir demokrasiden ve hukuktan uzaklaştığını, tek adam iktidarını perçinlemek için girişilen hamlelerin bizi itibarlı ülkeler aleminin dışına çıkarttığını söyleyen İYİ Partili Sezgin, alınan son kararın vahameti arttırdığını söyledi. Sezgin Meclis’te yaptığı konuşmada, “Ülkemizde demokrasi iğdiş edilmiş, hukuk ve adalet çiğnenmiş, totaliterleşme süreci ciddi şekilde hızlandırılmıştır. İktidar ise muhalefetin eleştirilerinin ülke dışından seslendirilen tenkitlerin bir kopyası olduğunu iddia edecek kadar müfteri bir üslup kullanabilmiştir. Muhalefet idraksiz değildir. Demokrasi ve hukuk devletinin ne olduğunu, bunların ihlalinin nelere mal olabileceğini gayet iyi biliyoruz. Biz milli iradeyi hiçe saymayı eleştirebilecek milli şuura sahibiz” dedi.
UYGUR TÜRKLERİNE ZULÜM YAPAN DİKTATÖRÜN YÖNTEMİDİR
YSK kararına muhalefetin verdiği tepkileri taklitçilik olarak nitelendiren iktidarın, taklitçilik yapan asıl taraf olduğunu hatırlatan Sezgin, konuşmasında, iktidarın totaliterliği taklit ettiğinin altını çizdi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ‘4 Mayıs Hareketi'nin 100. Yılı Konuşması’ndan örnek veren Sezgin, “Çin diktatörü Xi Jinping, 4 Mayıs günü yaptığı konuşmada vatanseverliğin erdemlerinden söz ederken vatanseverliğin Çin Komünist Partisi aşkından bağımsız olamayacağını ifade etmiştir. Bu, iktidara mutlak itaatin şart konuşması demektir. Türkiye’de de iktidar, farklı düşüneni, farklı hissedeni, kendisini eleştireni hain, taklitçi, illet, zillet olarak ilan etmektedir. Bu, Çin’i demir pençe altında tutan, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine zulüm yapan diktatörün yöntemidir” diyerek iktidarın ötekileştirme politikası güttüğünü aktardı.
23 HAZİRAN’DA MİLLET HESABINI SORACAK
Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin konuşmasının devamında “Hukuk alakart bir kurallar manzumesi değildir” diyerek YSK’nın iktidarın vasıtası olma görevini ifa ettiğini, ne yapılırsa yapılsın milletin bu yöndeki kanaatin değişmeyeceğini ifade etti. Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, yapılan yanlıştan dönülmesi için İYİ Parti olarak bir fırsat sunduklarını belirterek “İYİ Parti seçimin iptali kararını yeniden değerlendirilmesi için YSK’ya bir müracaatta bulunmuştu. Hatadan dönülmesi için kapı aralanmıştır. 1946 yılında çok partili hayata geçen, 1949 yılında Avrupa’nın hukuk ve demokrasi normlarının belirleyicisi ve bekçi olan Avrupa Konseyi’nin kurucu üyesi haline gelmiş ülkemize yakışan, Türkiye’nin büyüklüğüne yakışan demokrasiyi savunmak ve geliştirmek olmalıdır. Oysa iktidar baskısıyla YSK’nın aldığı karar seçmen iradesinin gaspı, totaliterlik yönünde atılmış ilave bir adımdır. Hiç şüpheniz olmasın bu kararı önce 23 Haziran’da millet, daha sonra tarih hesabını soracaktır” dedi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.