Sezgin Aydın'ın sorunlarını Meclise aktardı 

Sezgin Aydın'ın sorunlarını Meclise aktardı 

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Aydın genelinde yaşanan sorunları dile getirdi.

A+A-

KIYMET SARIYILDIZ - TBMM Genel Kurulu'nda konuşan İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, il genelinde yaşanan sorunları, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmayla duyurdu. Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı deniz alanına, kültür balıkçılığı ve karides çiftlikleri yapılacağının gündemde olduğunu söyleyen Sezgin, uzmanların yaptığı itirazların dikkate alınmadığını belirtti.

Milli Park’ın koruma altında olduğunu hatırlatan Sezgin, “Hassas bir ekosistem özelliği taşıyan bu alanda, balık ve karides çiftliklerine izin verilirse, çok kısa sürede ekolojik yapı bozulacak ve geri dönülmesi mümkün olmayan bir tahribat meydana gelecektir. Bu çiftliklere ek olarak kıyıda yapılacak sanayi ve lojistik tesisleri de bölge ekosistemine büyük zarar verecektir” dedi.


“BÖLGE HALKI MAĞDUR EDİLECEK”

Denetimsiz JES’lerin neden olduğu tahribatın artarak devam ettiğini ifade eden Sezgin,  Aydın’daki tahribatlara direnenlerin cezalandırıldığından söz etti. Aydın-Denizli Otoyolu projesinin mevcut haliyle Aydın’a vurulan diğer bir darbe olduğunu savunan Sezgin, Menderes Nehrinin suladığı arazilerin bir kısmının otoyol projesiyle işgal edileceğini iddia etti.

Menderes’in kuraklık ve kirlilikle tehlike altında olduğunu kaydeden Sezgin, “Denetim eksikliği nedeniyle kirlilik seviyesi giderek artmakta, kitlesel balık ölümleri başta olmak üzere pek çok sorun yaşanmaktadır. Kuraklık ve kirlilik nedeniyle Aydın’da içme suyu ve tarımsal sulama açısından da önemli riskler ortaya çıkmaktadır. Sulamanın çağdaş standartlara intibak ettirilmesi için gerekli gayret, vakitlice gösterilmemiştir.  Ayrıca otoyol projesi kapsamında Buharkent ve Kuyucak başta olmak üzere çeşitli bölgelerde yapılacak olan bağlantı yolları nedeniyle tarım arazileri, evler ve ahırlar yıkılma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Son değişikliklerle, otoyolun yaşam alanları ve verimli tarım arazileri üzerinden geçecek, bölge halkı mağdur edilecektir. Yüksek verimli tarım arazilerine el konularak Aydın zarara uğratılmakta, üstelik kamulaştırma maliyetleri de devletin yani yine vatandaşların omuzlarına yüklenmektedir. Buharkent’te yeni bir organize sanayi bölgesi inşaatına başlanmış olması, bu değişiklikleri meşru kılmaya yönelik aldatıcı bir bahanedir. İktidarı, Aydın’a zarar verecek projelerin peşinde koşarak Aydınlıları cezalandırmaktan vazgeçmeye ve yıllardır taahhüt edilen ama gerçekleştirilmeyen, sahici fayda getirecek kamu yatırımı sözlerini tutmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.  
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.