Sezgin karara tepki gösterdi 

Sezgin karara tepki gösterdi 

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Didim ilçesi Çamlık Mahallesi’ndeki mülkiyetle ilgili “ Kamu yararına olmadığı çok açık olan bu karar, hangi saiklerle alınmıştır?”

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle meclise önerge verdi. Daha önce önerge verdiği halde 2 defa sorularına cevap alamadığını hatırlatan Sezgin, "6 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 5 Nisan 2021 tarih ve 3771 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’yla, Aydın ili Didim ilçesi Çamlık Mahallesi’nde yer alan ve mülkiyeti TEDAŞ, TEİAŞ ve EUAŞ adına kayıtlı 875 ada, 3 ve 4 parseller ve mülkiyeti Maliye Hazinesi adına kayıtlı 1676 ada, 47 parsele ilişkin olarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca gerçekleştirilen imar planı değişiklikleri onaylanmıştır. Manastır koyu olarak bilinen bölge için alınan kararla, emsal değeri 0,10 olan inşaat hakkı 5 kat artırılmaktadır. Bölgedeki sivil toplum kuruluşları ve Didim halkı, kıyıda yer alan parsellerde gerçekleştirilen bu artış ile kıyı bölgesinin kentin iç kesimlerinden koparıldığını ve kentin doğal turistik dokusuna darbe vurulduğunu ifade etmektedirler. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2008 yılında 1/25000 ölçekli Didim Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Revizyon Çevre Düzeni Planı yürürlüğe konmuştur. 3194 sayılı İmar Kanunu hükümlerine göre, bölgenin tüm alt ölçekli planlarının, bu plana uygun olarak hazırlanması gerekmektedir. Dolayısıyla Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın hazırladığı 1/5000 ve 1/1000 ölçekli alt planların, yürürlükte olan 1/25000 ölçekli plan kararına uygun olma zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak 3771 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamındaki düzenlemelerin bu plana uygun olmadığı görülmektedir” dedi. 

“KARAR, HANGİ SAİKLERLE ALINMIŞTIR” 

Sezgin meclise sorduğu önergede şu sorulara yer verdi: “ Kamu yararına olmadığı çok açık olan bu karar, hangi saiklerle alınmıştır? Kararın alınması sürecinde Aydın ve Didim’de bulunan STK’ların, akademik kurumların ve Kent Konseylerinin görüşleri alınmış mıdır? Karar alınırken Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile istişarelerde bulunulmuş mudur? Bölgede ne tür bir yatırım gerçekleştirilmesi planlanmaktadır?”


 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler