Sezonun ilk pamuğu TARİŞ’e

Sezonun ilk pamuğu TARİŞ’e

Aydın Ovası’nda sezonun ilk pamuğunu yetiştiren üreticilerden olan Gökhan Aksoy, mahsulünü S.S. 46 No'lu Aydın TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi’ne teslim etti.

A+A-

MURAT TAN - S.S. 46 No'lu Aydın TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi, sezonun üretilen ilk pamuğunu kilosu 15 liradan sembolik fiyatla aldı. 

Aydın’da Efeler’e bağlı Tepecik Mahallesi’nde sezonun ilk pamuğunu üreten üreticilerden olan Gökhan Aksoy, 500 kilogram pamuğunu ortağı olduğu S.S. 46 No'lu Aydın TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi teslim etti.  Kooperatif depolarında sezonun ilk pamuğunun teslim edilmesiyle nedeniyle tören düzenlendi. Törene, S.S. 46 No'lu Aydın TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Altan, Kooperatif Başkan Vekili Ali Kılıçaslan, Kooperatif yönetim kurulu üyesi Tolga Önal ile Kooperatif Müdürü İlker Toygar ile üreticiler katıldı. 

“HÜKÜMETİMİZDEN DESTEK BEKLİYORUZ” 

Sezonun üretilen ilk pamuğun kooperatiflerine getirilmesinden  ötürü büyük memnuniyet duyduklarını söyleyen Kooperatif Başkanı Doğan Altan, “2019-2020 Hasat Dönemi’nin ilk pamuğu Tepecikli üreticilerimizden olan Gökhan Aksoy tarafından kooperatifimize teslim edildi. Ben kendisine böyle güzel pamuk yetiştirdiği ve ürettiği ürününü kooperatifimize getirmiş olmasından ötürü teşekkür ediyorum. Tekstil sanayimizin ham maddesi olan pamuğun Ege Bölgesi’nin en büyük gelir kaynaklarından birisi olduğunu söyleyebilirim. Pamuk Ege Bölgesi’nde tarımın lokomotifidir. Gerçekten pamuk olmazsa Aydın neredeyse kalkınamayacak duruma gelir. Esnafı besleyen çiftçi ve tarım kesimidir. Esnafımız da çiftçinin hasat dönemini bekliyor. Bu sene girdi maliyetlerinin yüksek olması ve pamuk fiyatlarının gidip gelmesinden dolayı çiftçilerimizde bir tedirginlik ve kaygı var. Devletimizden ve hükümetimizden çiftçiye her türlü desteğin verilmesini bekliyoruz. Üretim sürdürülebilir olmalıdır. Ben bu sezonun üreticilerimiz açısından bol ve bereketli olmasını umut ediyor, hayırlı kazançlar diliyorum” dedi. 

“ÜRETİCİLERİMİZİN SİGORTASIYIZ” 

2019-2020 Hasat Dönemi’nin yavaş yavaş başlamak üzere olduğunu kaydeden Başkan Altan, “Girdi maliyetlerinin yüksek olmasına rağmen pamuk fiyatlarının geriye gelmesi çiftçiyi kara kara düşündürmeye başladı. Fiyatlar borsada da girdi maliyetlerine göre belirlenmelidir. Geçtiğimiz günlerde kooperatifimize ziyaret eden AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı’ya da sıkıntılarımızı ilettim. Bize yardımcı olacaklarını ve sorunların aşılması için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. Bizim amacımız çiftçiye para kazandırmak ve üretimin sürdürülebilir olmasını sağlamaktır. Eğer Türkiye’de pamuk üretimi olmazsa dışa bağımlı oluruz ve cari açığımız artar. Bu da yabancı ülkelerin çiftçilerini sevindirir. Pamuk üretimi yapılmazsa bizim buradaki tesislerimizin önemi ya da değeri olmaz. Pamuk üretimi olacak ki tekstil sanayisi ve ülkemiz kalkınsın. Tekstil sanayisi ile devletimiz de üreticilerimizi desteklemelidir. Destekleme fiyatları 1 lira 25 kuruşun üzerine çıkarılmalıdır. Kooperatife düşük faizli kredi verilirse biz çiftçiyi daha iyi destekleriz. Bu yıl Tariş olmasaydı, Aydın çiftçisi üretimi yapmakta çok zorlanacaktı. Gübre üretimin tamamını biz karşıladık. Aydın TARİŞ olarak üreticilerimizin sigortasıyız. Lisanslı depolara ürün yatıran kooperatifler teşviklerden yararlandırılmalıdır. Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’den bu konuda yardım istiyoruz” diye konuştu. 

sezonun-ilk-pamugu-tarise-122795-0bdc0a4b8f575a353e754d1263d33f2f.jpg

“TARİŞ DAİMA ÇİFTÇİLERİN YANINDA”

Tepecik’te 500 dönüm arazide pamuk üretimi yaptığını söyleyen pamuk üreticisi Gökhan Aksoy, “Erken ektiğimiz 3 dönümlük parçadan hasadımızı yaptık. 500 dönümün tamamında üretilen pamuğu da TARİŞ’e teslim edeceğim. Dışarıda başka bir tüccara ya da fabrikaya hayatta pamuk vermem. Biz TARİŞ’in ortağıyız. TARİŞ daima çiftçileri destekliyor. Onlar nasıl bizim yanımızdaysa biz de onların yanındayız. Üreticilerimiz TARİŞ’e sahip çıkma konusunda duyarlı olmalıdır” dedi. 

Konuşmaların ardından yetiştirdiği 500 kilogram pamuğu Aydın Tariş Pamuk Kooperatifi'ne teslim eden üretici Gökhan Aksoy’a, Başkan Altan ve yönetim kurulu üyeleri, Tariş ürünlerinden oluşan hediye paketi takdim ederek teşekkür ettiler.

sezonun-ilk-pamugu-tarise-122795-8c8e5966109d534f7ce95d121c2928d8.jpgsezonun-ilk-pamugu-tarise-122795-a6f08cf686bdfe56421f3cabcfad3dda.jpgsezonun-ilk-pamugu-tarise-122795-db5208b4eea302ca78d6dcbed6893c1d.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.