(GÜLAY ÖZTEKİN) Geçtiğimiz yıl tarihinde ilk kez yapılan ve beklenenden çok fazla ilgi gören deve güreşi festivali, bu yılda seçimlerden bir hafta önceye denk gelen 24 Mart Pazar günü deve güreşi tutkunlarını bir araya getirecek.
Karacasu Belediye Meclisinde alınan kararla bu yıl Karacasu Belediyesinin üstlendiği deve güreşi sezonun son deve güreşi olacak. Seçimlerden bir hafta önceye denk gelen 24 Mart Pazar günü Karacasu arenasında yapılacak olan deve güreşinin geçen yıl olduğu gibi bu yılda şenlik havasında geçmesi bekleniyor.

KAR BEKLERKEN ZARARLA KAPATILDI
Tarihinde bu güne kadar hiç deve güreşi geleneği olmayan Karacasu, geçen yıl ilk kez deve güreşlerine sahne oldu. Karacasuspor kulübü yararına yapılan deve güreşinden kar elde etmeyi uman spor kulübü festivali yaklaşık 30 bin TL zararla kapattı. Kulübe kar yerine borçlar kaldı. Spor kulübü ikinci başkanı Cabi Mahallesi Muhtarı Tayfun Karaoğlan’ın üstlendiği deve güreşinden kalan borçların bir kısmı Karacasu Esnaf Odası Başkanı Sefa Töz ve Nuri Özgen’in katkıları ile ödendi. İlk kez yapılmasına rağmen ilçe merkez ve mahalleleri, çevre il ve ilçelerden gelen deve tuttukları arenayı doldurmuş ve Karacasu, şenlik havasında geçen deve güreşlerine sahne olmuştu.

GELENEK HALİNE GETİRİLECEK

Karacasu Belediyesi olarak organizasyonu üstlendiklerini geçen yıl yaşanan sıkıntıların bu yıl yaşanmamasını ümit ettiklerini ifade eden Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı, “Her ne kadar Karacasu’nun bir geleneği, kültürü olmasa da ilk kez yapılmasına rağmen Karacasu halkı çok sahiplendi. Bu yılda halktan gelen yoğun talep üzerine bu kültürü yaşatarak gelenek haline getirmeyi uygun gördük. Geçen yıl ilk kez olmasına rağmen çok geniş bir katılımla şenlik havasında geçti. İnşallah bu yılda aynı güzellikte geçer ve alnımızın akıyla çıkarız” dedi.

sezonun-son-deve-guresi-karacasuda-olacak-89727-815a3bb392bf9b71453ad7c436c082bf.jpgsezonun-son-deve-guresi-karacasuda-olacak-89727-a6108a49ce39fce15a94ecdf649a04ec.jpgsezonun-son-deve-guresi-karacasuda-olacak-89727-cccc5873c347c3fb3646aa9f15e31d40.jpg


Kaynak: GÜLAY ÖZTEKİN