AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sihirli 15 Madde

A+A-

Hayatımızın büyük bölümü iletişim kurmakla geçiyor. İşte, evde, okulda, ailemizle, çocuklarımızla, devamlı iletişim halinde olduğumuz birçok alanda zaman zaman kendimizi anlatmak zorlaşabiliyor. Ufacık bir yanlış anlaşılmanın, kendimizi ifade edememenin doğurduğu sıkıntıların ve üzüntülerin hayatımızı nasıl etkilediğini hepimiz yaşamışızdır. Yapılan bir araştırmada etkili iletişimin 15 sihirli ifadenin listesi çıkarılmış. İşte sizlere hepimizin bildiği ancak bir arada kullanıldığında büyük etki yaratacak kalıplar.

1) Teşekkür Ederim: Kime en son ne zaman özel ya da kamusal bir teşekkür ettiğinizi hatırlamaya çalışın. Buna bir de sihirli kelime ’lütfen’i ekleyin, göreceksiniz emirleriniz bile daha az can yakacak.
2) Yargına Güvenebiliyorum: Sana inanıyorum, iznim var demenin gücünü ve bunun karşı tarafa yüklediği sorumluluğun ne büyük işler başarabileceğini küçümsemeyin.
3) Bilmiyorum: Hiçbirimiz tüm cevaplara sahip değiliz; ama bunu bir türlü itiraf edemiyoruz. Bilinmeyenle yüzleşmek ve cevapları birlikte aramak, ilişki köprüleri kurmada birebir. Yapmanız gereken tek şey, bilmediklerinizi itiraf edebilmek.
4) Biraz daha anlatsana: “Seni dinliyorum” demekten daha iyi bir konuşma başlatıcı olabilir mi? İyi bir dinleyiciye ve fikirlerine değer verilmesine kimse itiraz edemez.
5) Şunu söylediğini duyuyorum… Doğru mu?: Size aktarılanı kendi kelimelerinizle yinelemek karşınızdakine beni duyuyor, dinliyor, anlıyor ve söylediklerim üzerine düşünüyor hissi vermekte birebir. Üstelik fikirlerin iki kişi arasında uçuşması, üzerine bir şeyler eklenmesi için daha iyi bir yöntem olamaz.
6) Tamam, hemen halledeceğim: Konuşmayı ve ilişkiyi derinleştirmek için harika bir yol. İnsanlar konuştuklarında ve bir şey talep ettiklerinde reddedilmeyi de göze almış oluyorlar ve bu kelimeler sizin onları kabul ettiğiniz ve bundan memnun olduğunuz mesajını iletmede çok etkili olacak.
7) Başka nasıl yardımcı olabilirim?: Konuşmayı ve ilişkiyi derinleştirmek için harika bir yol. İnsanlar konuştuklarında ve bir şey talep ettiklerinde reddedilmeyi de göze almış oluyorlar ve bu kelimeler sizin onları kabul ettiğiniz ve bundan memnun olduğunuz mesajını iletmede çok etkili olacak.
8) Ben arkanı kollarım: Bir durumda veya bir olayda terslik olduğunda, hata yapıldığında insanlar kaybetmekten, rezil olmaktan vs. çok korkar. Böyle zamanlarda adım atıp “yargılamıyorum, yalnız değilsin, bunu atlatmana yardım edeceğim, birlikte çözüm bulacağız” dediğinizde kendi zor zamanlarınız için de dost kazanmış oluyorsunuz.
9) Zevkle yaparım: Yardım eli uzattığınızda bunu karşı tarafı borçlandırarak değil, keyifle yaptığınızı ifade etmeniz ilişkilerinizi güçlendirecektir.
10) Peki şöyle olsaydı… “Şunu nasıl başarabiliriz” ya da “Bunu da deneyelim mi?”: Bu tarz ifadelerle insanların katkılarına ve fikirlerine açık olduğunuzu, ortadaki meselenin hepinize ait olduğunu ifade etmek iyi bir diyalog başlatıcı olabilir.
11) Biraz şeytanın avukatlığını yapsam: Eleştirmeden kritik etmek için iyi bir başlangıç. Bir planın deliklerini kapamada, yanlışlarını göstermede kişilere saldırmadan etkin olmanın yoludur.
12) Bunu düşüneceğim: Zaman kazanmak, gerginliği azaltmak, tatsızlıkları ertelemek, kavga kopmasını engellemek için kullanabileceğiniz bir ifade; ama sonrasında ne kadar süre düşüneceğinizle ilgili bir zaman planı ortaya koyun ki karşınızdaki ciddiye alındığını da hissetsin.

13) Çok güzel olmuş: Bu bir klişe olsa da etkili olduğu yadsınamaz. İnsanlar yaptıkları şeyin iyi olduğunu ve takdir gördüğünü bilmek ister. Bir işi bitirdiklerinde bunun görülmesini ve takdir edilmesini beklediklerini hiç unutmayın; çünkü çalışmaya devam edebilmeleri için buna ihtiyaçları vardır.
14) Haklısın: Birinin dikkatini çekmek istiyorsanız ona haklı olduğunu söyleyin. Zemini buradan oluşturduktan sonra onların başta karşı çıktığı ve kabul etmeyeceği şeylere de ikna olabileceklerini göreceksiniz.
15) Anlıyorum: İnsan beyni tamamen iletişim ve bağ kurmak üzerine programlıdır. Yalnız olmadığımızı bilmek, kendimizle benzer insanlarla bir arada bulunma ihtiyacımız bazen her şeyin önüne geçebilir. Bu yüzden onlara kendi fikirlerinizi sunmak, neyi daha iyi ve doğru yapabileceklerini söylemekten daha değerli olan ’anlaşıldıklarını’ ifade etmektir. Dinlemek, orada olmak, dikkat sarf etmek, anladığınızı hissettirmek parlak bir çözüm önerisinden daha kıymetli olabilir.

İletişim her şeyden önce saygı göstermektir. Samimi bir şekilde duygu ve düşünce alışverişidir. Eğer iletişim kurmayı düşündüğünüz kişileri değerli görüyorsanız aslında bu çok da zor değil. Karşınızdakinin bakış açsına saygı gösterin herkesin kendi çapında muhteşem yönleri vardır. Sevgide özgürsünüz saygıda mecbur.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar