AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sihirli cümle ‘Teşekkür Ederim’

A+A-

Teşekkür ederim. Küçükken aile büyüklerimizin bizlere sıkça söylememizi istediği ancak büyüdükçe hepimizin unuttuğu bir cümle. Çok basit aslında çok da kolay ancak gün içinde en az kullandığımız cümle olan 'teşekkür ederim.' 
Teşekkür ederim sevginin, saygının, hoşgörünün, minnettarlığın, memnuniyetin, gönül borcunun, gönül almanın en güzel yoludur. Oysaki bu sözcüğü kullanmayan bir toplumun parçası haline geldik. Teşekkür etmiyoruz çünkü bize yapılan tüm iyilikleri karşı tarafın görevi, dolasıyla herhangi bir borcumuzun olmadığını düşünüyoruz. Bunun hemen arkasından hoşnutsuzluk geliyor. Yapması gerekti zaten, göreviydi, mecburdu zaten. Şişen, şişirilen egolu, memnuniyetsiz, bencil, doymak bilmeyen arzularımız, şükürsüz, teşekkürsüz, bir toplum haline geliverdik. Merak ediyorum küçük de olsa yapılan bir iyiliğe, hizmete, yardıma teşekkür etmek çok mu zor?
Ancak iş birde, saygı görmeğe geldiğinde tüm saygıyı görmek istersiniz ya da güleryüz görmek istersiniz, takdir edilmek istersiniz. Çok sevdiğim bir atasözü var ‘ne ekersen onu biçersiniz’ bak bakalım beklediğin güleryüz için ya da beklediğin hoşgörü için sen ne yaptın? Beklediğin saygıyı göremedin ama sen saygılı oldun mu? Yapılan bir araştırmada mutlu birlikteliklerin, minnet duygusunun olduğu anahtarı olduğu ortaya çıkmıştır. Teşekkür, kötü seyreden bir algıyı bile iyileştirebildiği gözlenmiştir.
Bumerang etkisi gibi, yaptığınız her şey size geri döner. Size nasıl davranılmasını istiyorsanız sizde öyle davranmakla başlayabilirsiniz mesela. Yaşam daima size, senin ona verdiklerini geri verir. Yaptığınız iyilik, gösterdiğiniz kibarlık, gösterdiğiniz sevgi ve saygı, iyi niyet bir şekilde size bir yolunu bulup geri dönecektir. Yaptığımız davranışların hiç bir şey boşa gitmez.
Bize yardımcı olana, yol tarif edene, alış veriş yaptığın esnafa, ikramda bulunana, ziyaret edene, teşekkür edelim. Sevgi duyalım, saygı duyalım, tadını çıkaralım, keyfini sürelim çünkü hayat asık suratla gezmek ve insanları incitmek için çok kısa.
Teşekkür etmenin gücünün farkına varmak karşımızdakinden çok, kendimize yapılan bir ‘iyilik ‘olduğunu düşünüyorum. En son ne zaman teşekkür ettiniz bilmiyorum ama yarını beklemeyin. Aldığınız sonuçlar sonunda zamanla zor gelmeyecek. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Önceki ve Sonraki Yazılar