TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

SİNYAL KULLANMAK BU KADAR ZOR MU?

Günümüzde özellikle şehir merkezlerinde trafik yoğunluğu ciddi şekilde hissediliyor. Bu yoğunluk yapılan yollar yada düzenlemelerle azaltılmaya çalışılsa da aslında en önemli görev sürücülere düşüyor. Belirlenen kurallara ne kadar fazla uyarsak o kadar düzenin işlemesini sağlayabiliriz. Trafikle ilgili birçok kez köşe yazısı yazdım. Ancak dikkatimi en çok çeken konu sinyal vermeme alışkanlığı oldu.  
Alışkanlık diyorum çünkü gerçekten kötü bir alışkanlık. Son dönemde de sık sık bu durumla karşılaşınca bir şeyler yazmak istedim. Sadece çevrenizdeki sürücülerin yada yayaların sizin ilerleyeceğiniz yönü bilmesini sağlamak değil, trafik kazalarını önlemek adına da çok önemli. Bilinçli davranarak kullandığınız sinyal, belki de bir çok trafik kazasının önüne geçecek. Arkanızdaki veya karşınızdan gelen araçlardaki sürücüler, sizin döneceğiniz yönü tahmin ederek ilerleyemez. Sorumlu davranarak kurallara uymalısınız. Sadece diğer sürücülerin değil kendi hayatınız ve taşıdığınız kişilerin hayatı için tüm kurallara olduğu gibi sinyal verme konusuna dikkat etmelisiniz. 
Diğer dikkatimi çeken konu ise yaylara yol verme konusunda sabırsız olan kişiler. Bu konuda belirlenmiş kurallar var ve yaya önceliği şehir içi trafiğinde gerçekten önemli bir uygulama. Olası kazaların önüne geçmek adına yaya geçitlerinde çok daha dikkatli olmak gerekirken Efeler’in en işlek yerlerinde sürücülerin umursamazca hızlı geçtiğimi görüyorum. Burada diğer tehlikeli durum ise iki şeritli yolda bir şeritteki aracın durup yayaya yol vermesi ancak diğer şeritten hızla gelen bir aracın durmaması.  Tüm bunlardan çıkaracağımız sonuç, trafiğin kuralları olduğu ve kazasız bir sürüş için bu kurallara uymamız gerektiği. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar