BÜLENT AYTÜRK

BÜLENT AYTÜRK

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

SİYAH ÖNLÜK VE CUMHURİYET

A+A-

        Yaşı 50’nin üzerinde olanlar bilirler, çocukluğumuzda ilkokula giderken siyah önlük giyerdik. 
 
        Hatta ortaokulda şapka da giyilirdi.
 
         Nerden çıktı şimdi bu diyebilirsiniz.
 
         Geçenlerde bir televizyon kanalında biri “ siyah önlük giymeyi Mussolini’nin kara gömlekliler  “ diye bilinen faşist gençlik örgütünden örnek alındığını iddia etti. Halbuki , hiç alakası yoktu. Üstelik siyah önlüğe beyaz yakalık da takılırdı. 

         Peki neden siyah önlük giyilirdi ? Hiç aklınıza geldi mi? Gerçekten Faşist Mussolini’den mi örnek alındı?
          Kocaman bir HAYIR !
          Siyah önlük ile herkes eşitleniyordu. Zengini, fakiri, kızı erkeği herkes eşitleniyordu. Kimse kimseye kıyafetle gösteriş yapamıyor,hava atamıyordu. 

         Bu eşitlik demekti. Kardeşlik demekti. Cumhuriyet , eşitlik demek değil mi?

         Bu durum bazılarını neden rahatsız ediyordu? Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu M. Kemal, Selanik’li fakir bir gümrük memurunun oğlu değil mi? Bu cumhuriyet sayesinde Isparta’nın İslamköy’ünden fakir bir çoban olan Çoban Sülo’su , yani Süleyman Demirel’i cumhurbaşkanı olmadı mı? Mardin’in bir köyünden Aziz Sancar’ı yetiştirmedi mi ? İlk Nobel ödülü alan Prof. Aziz Sancar’ın kardeşi de Türk Silahlı Kuvvetleri’nde tümgeneralliğe kadar yükselmedi mi? Aziz Sancar, Süleyman Demirel siyah önlük sayesinde yani fırsat eşitliği sayesinde o makam ve mevkilere gelmediler mi? Bunlar hep cumhuriyetin nimetleri değil mi? 

         Yoksa siz cumhuriyetin onurlu bir yurttaşı ve bireyi olmak yerine kul olmayı mı istiyorsunuz? Makamlara babadan oğla mı geçilsin istiyorsunuz? 

           Yoksa siz kızların okumamasını çalışmamasını mı , sosyal ve siyasal hayata katılmamasını mı istiyorsunuz ?

           3 Mart 1924’te TBMM’de kabul edilen Tevhid-i Tedrisat (Öğretimin Birleştirilmesi ) kanunu hala yürürlülükte ama uygulanmıyor, çiğneniyor. Nerede Cumhuriyet Savunucuları ? 

          Bugün bazı tarikat okullarında kızlar ve erkekler ayrı sınıflarda , ayrı öğretmenlerle eğitim öğretim görüyor. Neden müdahale edilmiyor? Diyeceksiniz kız okulları yok mu ? Adı üzerinde onlar Kız okulu.  

           Tevhid-i Tedrisat (Öğretimin Birleştirilmesi ) Kanunu ile bütün okullarda ortak bir program uygulanmıştır.

           Osmanlı döneminde yabancı okullar ayrı, medreseler ayrı, devlet okulları ayrı eğitim öğretim uygulardı. Bu durum milletin birliğini bozan bir uygulamaydı. 

           Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile pozitif bilimlere dayalı çağdaş ve laik eğitim sistemi benimsenmiş , kız erkek karma eğitime geçilmiştir. 
               İşte siyah önlük eşitlik demek, fırsat eşitliği demek. Aziz Sancar demek. Cumhuriyet demek. Beyaz yakası kadar saf ve temiz demek. Fazilet demek. Aydınlık demek. Çağdaşlık demek.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar