(ŞERMİN ÇOLAK) Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Aydın İl Müdürlüğü ile Benim Yuvam ekibi işbirliğiyle Aydın Valiliği Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü’nde kalan çocuklar kendi yaşamlarına ve gelişimlerine yönelik oyunlar oynadı. Benim Yuvam Grubunun Lideri Funda Dicle, kendilerini destekleyen Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’e ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Aydın İl Müdürü Seyfi Bozçelik’e teşekkür ederek, Aydınlıları da daha bilinçli olmaya davet etti.
Benim Yuvam Grubunun Aile ve Sosyal Çalışmalar Bakanlığı’na bağlı tüm kurumlarda 17 yıldır gönüllü çalışan bir sivil toplum kuruluşu olduğunu belirten Funda Dicle, “Aydın İl Müdürü Seyfi Bozçelik ile görevli olduğu her ilde çalıştık. Birlikte projeler ürettik, bizleri yine ağırladılar. 13-18 yaş ve ilk kabul personeli ile ‘Ergen Olmak ve Ergenle Yaşamak’ adlı bir söyleşi yaptık, oyunlar oynadık. O ergen çocuklarımızın yerine geçtik, neler yaşıyor personelimiz onları dinledik ve onları anlamaya çalıştık. Bu sohbetleri organize edip Seyfi Beyle birlikte yönetirken benim ekip arkadaşlarım da burada kalan çocuklarla aktiviteler yapıyorlar. Daha çok onların gelişimini, merak duygularını destekleyecek çalışmalar yapıyoruz. Basit bir resim yapmak değil de renklerle daha yaratıcı neler yapabilir, kendi hayatına bunu nasıl içselleştirebilir onları çalışıyorlar. Her an her dakika paylaşımla geçen bir aktivite var” şeklinde konuştu.

"DEVLET ÇOK GÜÇLÜ"
Dışarından insanlar bu tür kurumlara acıyarak bakabildiğini belirten Dicle, “Acınacak bir durum yok. Devlet zaten her ihtiyacı karşılıyor. Devlet çok güçlü ama sosyal anlamda abla abi olursa, sosyal aktiviteler yaparlarsa yük bir tık hafifliyor. Hem de toplum kurumda kalan çocuğu etiketlemek yerine doğrusunu tanımış oluyor. Bu kurumun bilinçli gönüllülere ihtiyacı var. Bunları gençlerle, Aydınlı işadamları ile yapabilirsiniz. Valilikle İl Müdürlüğü burada çok güzel işbirliği yapmış ben Vali Beyin burada bütün organizasyonlara eşi ile geldiğini gördüm. Sizi bu kadar destekleyen bürokratlar varken ben Aydınlılara sormak istiyorum ‘Neredesiniz’” ifadelerini kullandı.

"DÜZENLİ GÖNÜLLÜLÜK İSTİYORUZ"
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Aydın İl Müdürü Seyfi Bozçelik de Aydın’da da bir gönüllü ekibi oluşturmak için çaba sarf ettiklerini kaydetti. Kurumda çalışan personelin ve yetişecek çocukların sağlam temellerde ilerlemesini istediklerini vurgulayan Bozçelik, “Gelen kişilere gönüllülük nedir, kurumumuzun hassasiyeti nelerdir, sürekliliği nasıl sağlarız, düzenli gönüllülük nedir gibi konularda oryantasyon eğitimleri veriyoruz. Gelen gönüllülerimizin kalıcı olmasını istiyoruz çünkü bazen gönüllüler bir iki sefer gelip gidiyor çocuklar bağlanıyor ve daha fazla örseleniyorlar. Bunun önüne geçmek adına bu tür etkinliklere çok önem veriyoruz” dedi.

siz-de-gonullu-olun-94322-2b2ad67e87c7124c96e96d0d3e61f16a.jpgsiz-de-gonullu-olun-94322-93be64927dd78d00cc0de2783471bf2e.jpgsiz-de-gonullu-olun-94322-da7807f06e46f1a0885a09051dc76881.jpgsiz-de-gonullu-olun-94322-fb5c619a116cdb90c55a46e0d5aad9d2.jpg


Kaynak: ŞERMİN ÇOLAK