TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

SİZ ENGEL OLMAYIN YETER

A+A-

Hepimizin birer engelli adayı olduğunun altını çizerek başlamak istiyorum öncelikle yazıma. Evet bu gerçek ve her zaman da hatırlamamız gereken bir gerçek hem de. Çünkü bunu bilirsek bence empati yapma konusunda bize büyük katkı sunacaktır. 

***
Gelelim günümüze. Çevremde engelli olan ancak bu engelini umursamadan hayatın her alanında yer alan insanlar var. Örneğin birçok kez röportaj yaparak tanışma fırsatı bulduğum ve röportajını yazarken de bir kez daha hayran olduğum kişiler var mesela.

***

Siz okurken saygı duyuyorsunuz ama örneğin bir muhabir bir engelli sporcuyla röportajı yaparken gözündeki parıltıyı çok net görebiliyor. O heyecandan anlıyorsunuz ki engel sadece düşüncelerde var. 

***
Engelliler Haftası’nın kutlandığı bugünlerde bir kez daha farkına varmamız gerek. Engeline rağmen farklı sektörlerde çalışan, ekonomiye katkı sunan, iş yeri açan, istihdam sağlayan, sanat eserleri yapan kısacası her anlamda üretimin içinde olan engelli bireylerin önündeki tek engel duyarsız kişiler.

*** 
Bir işin ucundan tutmak, elinden geleni yapmak isteyen engelli bir bireye, ‘Sen yapamazsın’, ‘Nasıl yapacaksın?’ gibi daha birçok lafı eden ama baktığınızda ne kendine, ne çevresine ne de topluma faydası olmayan birçok insan var. Siz engel olmayın ve gölge etmeyin yeter. Bir insan engelli olmasına rağmen bir şeyleri başarmak istiyorsa bu konuda destek olmak şart. 

***

İstihdam sağlamak, imkan sunmak, destek vermek hatta engel olmamak bile çok değerli. Bırakın insanlar elinden geleni yapsın. İnanın sonuçları görünce ön yargılı olduğunuz için utanırsınız. Bu konuda başarılı sporcular, sanatçılar ve iş hayatında yer alan çok sayıda engelli birey size örnek olabilir.  

***

DİĞER YAZILARI                                   

 

Önceki ve Sonraki Yazılar