AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

SOKAĞA ÇIKMAK YASAKLARI

A+A-

Geçtiğimiz hafta sonu iki günlük, 48 saat süreli sokağa çıkma yasağı uygulandı. 
Korona virüs salgını nedeniyle uygulanan bu iki günlük yasak ilan ediliş şekli ile bir takım sakıncalar doğurmadı değil. Hani Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak deyimi vardır ya, işte tam da onun gibi bir durum oldu. Bir aydır insanların kendilerini sosyal izolasyona sokmaya çalışmalarının, bir aydır evden çıkmayarak salgının yayılmaya önlemeye çalışmalarının hiçbir anlam ve harbiyesi kalmadı.
Niye mi?
Sokağa çıkma yasağının duyuruluş şekli ile yapılan yanlışlık. Devletin Bakanı açıklama yapmadan önce ajans kanalı ile televizyonlar ve ardından tüm halk yasak kararını duydu.
Ne var bunda?
Çok şey var. Öncelikle sokağa çıkma yasağının ayrıntıları bilinmeden, nelerin yasak, nelerin yasak kapsamı dışında olduğu bilinmeden topluma yasağı duyurursanız, aynen Cuma akşamı olduğu gibi halkı sokağa döker, market, bakkal, manav, hatta benzinliklerde kuyruğa sokarsınız. Bu da sizin bir aylık sosyal izolasyon emeklerinizi heba olup gitmesine neden olur, öyle de oldu. İnşallah on dört gün sonra Türkiye’de pozitif vakalar bir çığ gibi büyümez.
Sokağa çıkma yasağı alınmalı mıydı?
Aslına bakılırsa bu yasak başından beri alınması gereken bir önlem olarak değerlendirilebilir. Şubat sonu, Mart başında umrecilerin dönüşleri ile birlikte katı bir karantina uygulaması ile birlikte en azından hafta sonra sokağa çıkma yasağının uygulanmasında fayda vardı. Bu uygulama virüsün yayılımını, bulaşımı daha aza indirecek, bugünkü vaka sayılarına ulaşılmadan virüs kontrol altına alınabilecek ve daha çabuk normale dönülerek ekonominin çarklarının işlerliği sağlanabilecekti.
Hafta sonu sokağa çıkma yasağı sürmeli mi?
Havaların iyice ısındığı, baharın kendini gösterdiği bir süreçteyiz. Bu nedenle de bizim insanımız güneşli havayı gördüğünde kendini sokağa atar ve gününü sokakta geçirmeye çalışır. Bu pencereden bakıldığında sosyal izalasyonun sağlanabilmesi ve bulaşın önünün kesilebilmesi adına hiç değilse hafta sonları yasak bir süre daha devam etmeli. Eğer bunları yapmaz isek zaten ne hale geleceğimizi İtalya, İspanya, Almanya ve İngiltere örneklerine net bir biçimde görüyoruz.
Yasak nasıl duyurulmalı?
Önümüzdeki hafta sonu da bu yasağın devam ettirilmesi düşünülüyorsa, ki öyle olmalı, bugün de sayın İçişleri Başkanı Süleyman Soylu, ya da sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan televizyona çıkıp halka duyurmalıdır. Yasağın kapsamını, istisnalarını da ayrıntıları ile duyurmalı ve insanlar hafta sonuna dek gereksinimlerini peyder pey karşılama yoluna gitmeli ve sosyal mesafe kuralına uyularak, market, manav, bakkal alışverişleri yapılabilmelidir. Eğer böyle olmayacaksa da hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulamanın ise hiçbir anlamı yoktur..

Önceki ve Sonraki Yazılar