SÖKE OVASI SARIYA BOYANDI

SÖKE OVASI SARIYA BOYANDI

Türkiye’nin pamuk üretim merkezlerinden Aydın’da yaşanan kuraklık nedeniyle çiftçilerin yöneldikleri alternatif ürünlerin başında gelen ayçiçeği, sarı rengiyle Aydın ovalarını süslüyor. 

A+A-

Büyük Menderes Nehri’nin binlerce yıldır getirdiği alüvyonlarla oluşan tarlalarda hemen her yıl bu mevsimde beyaz altın denilen pamukların açtığı görülüyor. Binlerce yıldır bereket getiren ve bölge insanının ekonomisine güç katan, biyolojik çeşitliliğe hayat veren Büyük Menderes Nehri bu yıl en kurak yıllarından birini yaşadı. Yaşanan kuraklık nedeniyle, Söke Ovasındaki tarlalarda beyaz renkli pamukla birlikte, ovayı sarıya boyayan ayçiçeklerinin yoğun olarak ekildiği görüldü. Görsel bir şölen yaratan sarı renkteki ayçiçeklerini görenler, araçlarını durdurarak fotoğraf çektirdi. 
İklim değişikliğinin yarattığı etkilerle, bu yıl yeterli yağmurlar yağmazken, havzadaki barajlarda yeteri kadar doluluk olmadı ve tarımda kısıtlı sulama programına geçildi.
Yaşanan kuraklık, kuruyan Menderes ve barajlardan yeteri kadar gelmeyen su, Söke Ovası’ndaki ürün deseninin değişmesine yol açtı. İlk üründe buğday eken çiftçi, ikinci üründe yeteri kadar su alamayacağını bildiği için, pamuk ve mısır yerine mecburen daha az su isteyen ayçiçeği ekmek zorunda kaldı. 

soke-ovasi-sariya-boyandi-235101-14a8b66bbb3dd7496a921c7295093c81.jpg

soke-ovasi-sariya-boyandi-235101-68460faa3ce62f6d6db1bd15f1f4e402.jpg
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.