Türkiye'nin en önemli pamuk üretim sahalarından biri olan ve 450 bin dekar ekilebilir araziye sahip Söke Ovası'nda, sulama sorunu baş gösterdi. DSİ tarafından 2 sulama yapılması planlanan Aydın’da ilk su geçtiğimiz günlerde salındı. Söke regülatörüne gelen suyun bazı bölgelere ulaşmaması üreticiyi endişeye sürükledi.

Images (1)

SORUNUN ORTADAN KALDIRILMASI TALEBİ
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, "Söke Ovası'nda 400 bin dönüm sulanabilir arazimiz var. DSİ yetkilileri geçtiğimiz günlerde birinci suyu saldı. Su regülatöre ulaştı ancak ovamızda bazı bölgelere bu su hala ulaşmadı. Bu da o bölgede erken pamuk eken çiftçilerimiz için kötü oldu. Havalar aşırı şekilde sıcak gidiyor. Söke son nokta olduğu için gelen su iyi de değil kötü de değil. Sorunun bir an önce aşılması lazım. Söke regülatörüne 
saniyede 35-36 metreküp su geliyor, normalde 40 metreküp üzeri olması lazım ki Güllübahçe, Tuzburgazı, Atburgazı, Doğanbey bölgemizdeki çiftçilerimizin de faydalanması gerekiyor. O bölgelerdeki çiftçilerimiz şu anda tuzlu suyla arazi sulamaya çalışıyor. Bu da kötü bir durum çünkü tuz oranı 10 bin olarak ölçüm yapıldı. DSİ yetkililerimize su konusunda gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür ediyoruz ancak bu sorunun bir an önce ortadan kalkmasını istiyoruz" dedi. 

Söke Ovası’nda çiftçiler büyük mağduriyet içinde Söke Ovası’nda çiftçiler büyük mağduriyet içinde

Images

"DENİZE SU AKITMIYORUZ" 
Cuma günü için söz aldıklarını belirten Başkan Tanyeri, "DSİ tarafından cuma günü üst bölgelerde kısıtlamaya gidileceği söylendi. Bu doğru bir karar olur. Çünkü küçük bir araziden söz etmiyoruz. Yaklaşık 400 bin dönüm geniş bir ovadan bahsediyoruz. Güllübahçe ve aşağı bölgelerimizde büyük sıkıntılar mevcut. Sular o bölgeye ulaşınca çiftçiler deniz suyu ile karıştırarak sulama yapacak, bu da güzel bir yöntem olacak bizler için. Bizim için denize su akıtıyor diye söylentiler çıkıyor, bu kesinlikle yalan. Biz gelen suyu deniz suyuyla birleştirip sulama yapmayı düşünüyoruz. Tekrardan DSİ yetkililerine hassasiyetten dolayı teşekkür ediyoruz ama bir an önce suyun 40 metreküpün üzerine çıkması gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

2147713

Muhabir: Musa Ölmez