Aydın’da korkutan tablo: Uyuşturucu kullanımında ilk sırada… Aydın’da korkutan tablo: Uyuşturucu kullanımında ilk sırada…

Aydın Hedef Gazetesi Muhabiri Musa Ölmez'in haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Eşi Emine Erdoğan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın katılımlarıyla yapılan Anadoludakiler Projesi tanıtım programına Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Sağel de katılım sağladı.  Aydın'da 28 adet coğrafi işaretli ürünü arasından seçilen üç ürününden biri olma gururunu yaşatan  “Söke Pamuğu” programda ülke  çapında tanıtıldı.
Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Sağel, "İlçemizin adını gururla taşıdığımız coğrafi işaretli “Söke Pamuğu”muz, çok kısa bir süre içerisinde Avrupa Birliği Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğüne başvurusu yapılan ve AB  komisyonu resmi gazetesinde ilan edilmeyi başaran ilk Türk pamuk ürünü oldu” dedi. 

Soke Pamugu Tanitildi 482482 Adb06E917Cd47691D6896C8A1Ccde73A
Söke pamuğunun Avrupa resmi gazetesinde ilan edilmesi, hem yerel üreticiler hem de Türkiye açısından oldukça önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Sağel, “Coğrafi işaret tescili, ürünün belirli bir bölgeye ait olduğunu ve o bölgenin karakteristik özelliklerini taşıdığını garantiler. Bu durum, Söke pamuğunun kalitesini ve özgünlüğünü koruyarak, uluslararası pazarda daha fazla talep görmesini sağlayacaktır. Ayrıca, bu tescil sayesinde Söke pamuğu, düşük kaliteli ürünlerle rekabet etmek zorunda kalmadan, hak ettiği değeri bulacaktır. ‘Söke Pamuğu’nun başarısı, ilk olarak Ülkemiz de sağladığı kaliteli ürün olarak tanınmasından sonra Avrupa ülkeleri tarafından değeri ve ayrıcalığı fark edilerek bölgemizdeki üreticilerimize ekonomik olarak fayda sağlayacaktır” ifadelerini kullandı. 


 

Muhabir: Musa Ölmez