Söke TARİŞ eski günlerine dönüyor

Söke TARİŞ eski günlerine dönüyor

131 No’lu Söke TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi’nin olağanüstü genel kurulunda, Söke-Bağarası karayolu mevkiinde bulunan çalışır vaziyetteki yeni bir çırçır fabrikasının alımı, ortakların oy birliğiyle kabul edildi. 

A+A-

(MURAT TAN) Yeni satın alınan çırçır fabrikası sayesinde 131 No’lu Söke TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi, modern teknik donatılara ve makinelere sahip yeni tesislere kavuşurken, TARİŞ’in eski dönemlerde olduğu gibi sezonda 35 bin ton pamuk alımı yapabilmesinin de önü açıldı. 

Ege Bölgesi’nin en büyük tarım satış kooperatifi konumunda bulunan 131 No’lu Söke TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi’nin olağanüstü genel kurulunda, ortakların oy birliği sonucunda depolarıyla birlikte aktif bir çırçır fabrikasıyla depolarının alınması ve Söke Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) yatırımın iptaliyle arazinin iade edilmesi kararlaştırıldı. Divan başkanlığını TARİŞ Pamuk Birliği eski Başkanı Mehmet Beliğ Azbazdar, divan katipliklerini ise TARİŞ Pamuk Birliği Delegesi Mesut Üstbaş ile Mustafa Balıkçı’nın yaptığı olağanüstü genel kurula, 187 kooperatif ortağı üretici katıldı. Söke TARİŞ 131 No.lu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Özer'in açılış konuşmasıyla başlayan kongrede 7 maddede oy birliğiyle kabul edildi. 

“KAFALARDA SORU İŞARETLERİ KALMAMALIDIR”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından gündem maddeleriyle ilgili oylamaya geçilmeden önce alınacak çırçır fabrikasıyla ilgili ortakların bazı sorularını cevaplandıran Başkan Özer, “Kafalarda soru işareti kalmamalıdır. Geçen yıl 2017-2018’deki hasatta Söke ve Bağarası'ndan 9 milyon kilogram kütlü pamuk alımı yaptık. Bu kütlü pamukların hepsini de Güllübahçe ve Sarıkemer’deki işletmek üzere nakliyesini yaptık. Nakliyenin büyük kısmını da kendi imkanlarımızla yaptık ama bu bize çok büyük bir maliyet de getiriyor. Söke merkezdeki işletmemiz malumunuz üzre kapandı. Buraya giriş ve çıkışlar da tehlikeli boyutlara ulaştı. Kurumsal olmamız sayesinde bizlere bir takım izinler verilebiliyor. Şu an bile bizim merkez tesislerimizde ilaç, gübre ve dağıttığımız ayni yardım dahi çok büyük tehlikeler içermeye başladı. Bu sebepten dolayı lokasyon olarak alacağımız yeni çırçır fabrikası, TARİŞ’in eski seviyelere gelmesi için 30-35 milyon kilogramı hedeflediğimizde 15 milyon kilogram pamuk kapasitesine de sahip” dedi. 

YENİ FABRİKA ALIMINA ONAY VERİLDİ

Başkan Özer’in ortaklardan gelen soruları cevaplamasının ardından Söke-Bağarası karayolu mevkiinde bulunan Söke Özbaşlı Tarım Ürünleri şirketine ait 42 bin 228 metrekare alana sahip arsanın 6 milyon 700 bin lira, üzerinde kapalı alan, fabrika ve depoların bulunduğu 14 bin 31 metrekarelik alanınsa 10 milyon lira olmak üzere toplamda KDV dahil 16 milyon 700 bin lira bedelle satın alınması oy birliğiyle kararlaştırıldı. 8 makine bulunan tesisin demirbaşlarıyla birlikte KDV dahil 3 milyon 300 bin lira karşılığında satın alınması da kooperatif ortaklarının oy birliğiyle kabul edilirken, Söke OSB ‘de bulunan TARİŞ’e ait arazi üzerine yapılacak yatırımından vazgeçilmesi ve arazinin OSB'ye geriye iade edilmesi de kararlaştırıldı.

“HER ZORLUĞUN ÜSTESİNDE GELMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Gündem maddelerinin oy birliğiyle onaylanmasının ardından teşekkür konuşması yapan Başkan Özer, OSB'ye yapılacak olan yatırımın 7 bin metrekarelik kapalı alan inşat ihalesinin KDV ile birlikte yaklaşık 10 milyon liraya mal olacağı için yeni fabrika alımının gündeme geldiğini söyleyerek, “Fabrika alımının gündeme gelmesinin ardından ihaleyi iptal ettik. Fabrika alımı ile ilgili çeşitli spekülatif yorumlar ortaya atıldı, çirkin yorumlar yapıldı. Satın alınan fabrikanın lokasyonu, üreticilere getireceği yarar belli ki bir kesimi oldukça rahatsız etti. Ancak biz kooperatifimizi ve ortaklarımızı düşünerek bu adımları atıyoruz. Yönetim olarak son yıllarda pamuk alımlarıyla ilgili yaptığımız fedakarlık ve başarı ortada. Pamuk alımlarında üreticilerimize en geç 15 gün içinde ödemelerini yaptık. TARİŞ'in eski günlerine dönmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Üretici ortaklarımızın bizim arkamızda olduktan sonra her zorluğun üstesinden geldik, gelmeye de devam edeceğiz" dedi.

soke-taris-eski-gunlerine-donuyor-111645-5dc29c0b729b8e7e0e3db84969561b43.jpegsoke-taris-eski-gunlerine-donuyor-111645-6a47da2f7c5a86a3789e612670808c24.jpegsoke-taris-eski-gunlerine-donuyor-111645-15099d98404b0b1c9c9554bc8419adbd.jpegsoke-taris-eski-gunlerine-donuyor-111645-f288d01ebded59d23c954a9f790ba922.jpeg
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.