Söke Tariş 131 No'lu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı İsmail Özer, 2024 yılında kooperatif bünyesinde Sawgın tesisi ve güneş enerjisi (GES) sistemi kurulacağının müjdesini verdi.

PAMUĞUN KALİTESİNİ KORUYOR

Amerika'dan son sistem, pamuk kalitesini en iyi şekilde koruyan bir Sawgın tesisi kuracaklarını belirten Kooperatif Başkanı İsmail Özer, “Saatte 30 prese basabilen Amerikan malı Çorakya (Cherofee Magnum 270) marka Sawgin tesisi, şu an itibarıyla Sarıkemer tesislerinde kurulmaya başlandı. Türkiye'de bir benzeri olmayan bu tesisin, hasat başlamadan önce faaliyete geçmesi planlanıyor” dedi.

MARKALAŞMADA ÖNEMLİ ADIM

Başkan Özer, "Bu tesis, pamuk kalitesini en iyi koruyan bir yapı olacak ve Söke pamuğunun markalaşması yolunda önemli bir adım atmış olacağız. Bu hem üreticiye hem de Söke'ye kazandıracak. Pamuk kalitesinin yüksek olması, iplik ve tekstil sektörüne de büyük kazanç sağlayacak" dedi.

1 MEGAVATLIK ENERJİ ÜRETECEK

2024 sezonunun açılışından önce yapacakları ikinci büyük yatırımın ise güneş enerjisi (GES) sistemi kurulması olduğunu söyleyen Özer, “Yaklaşık iki ay önce başvurusu yapılan proje onaylandı. Bir ay içinde merkez tesislerde 1 megavatlık güneş enerjisi üretimine başlanacak. Ağustos ayından itibaren kendi enerjimizi üretmeye başlayacağız. Merkez tesislerimizdeki çalışma biter bitmez, Sarıkemer ve Güllübahçe tesislerini de güneş enerjisi ile buluşturacağız. Enerji masrafını sıfıra indirerek, artıya geçmeyi ve enerjiden para kazanmayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Aydınlı öğretmenin duyarlılığı gönülleri fethediyor Aydınlı öğretmenin duyarlılığı gönülleri fethediyor

‘DESTEKLERİMİZ SÜRECEK’

Projelerin Söke Tariş'in kendi gücüyle yapılan yatırımlar olduğunun altını çizen Özer, “Ortaklarımıza ve üreticilerimize bu yenilikleri duyurmak istedik. Söke Tariş'in işletme kapasitesini ciddi anlamda artırıyoruz. Üreticiyi mağdur etmemek, onların hakkını savunmak ve girdi maliyetlerini düşürmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Çiftçinin ve üreticinin menfaatleri doğrultusunda desteklerimizi sürdüreceğiz. Yeni sistem Sawgın makinesi ile Tariş markalı pamuklar aranır hale gelecek, bu da üreticiyi kazandıracak" diye konuştu.

Muhabir: İHA