(ABDURRAHMAN FIRAT) Söke’nin Yaylaköy Mahallesi Kemalpaşa mevkiinde bulunan bir otel alanın içinde bulunan 1+1, 2+1, 3+1 ve dubleks daire sahipleri ve kiracılar, aylık 592 lira aidat ödüyordu. İddiaya göre İngiliz yönetici G.R.W., artan maliyetler nedeniyle yeni aidat fiyatlarını açıkladı. Mülk sahipleri, fahiş artışlara itiraz edip yapılan zammın çok fazla olduğunu ve yeniden gözden geçirilmesini istedi. Yöneticiler bunu kabul etmeyip 2023 yılında 1+1’lerden 2250 TL, 2+1’lerden 3000 bin, 3+1’lerden 3500 TL ve dubleks dairelerden 4 bin 750 TL olarak aidat belirlendiğini söyledi. 2023 yılında Golf Resort’ta bulunan mülk sahiplerinden ev kiralarını aşan aidatlar tahsis edileceğini belirten mülk sahibi Mehmet Akyürek, konuyu yargıya taşıdıklarını söyledi.

AİDATLARIN NEREYE HARCANDIĞI BELLİ DEĞİL

Aidatlara Türkiye ekonomisinin üzerinde bir artış olduğunu belirten Akyürek, yöneticilerin almış olduğu bu aidatları nereye harcadıkları konusunda şeffaf olmadıklarını ve kendilerine bilgi vermediklerini iddia etti.
Söke’de tek turistlik otel içerisinde bulunan toplam 840 dairenin olduğunu belirten Akyürek, “Bunların yaklaşık 150’ye yakınında Türk vatandaşlar yaşıyor. İngiliz, Alman, Belçikalı, Hollandalılardan oluşan yabancılar ikamet ediyor. Yapılan aidat zamları onların para birimine göre hesaplanıyor. Şu anda İngilizler bile bu aidatın yüksek olduğunu yönetim kurulu başkanına bildirmelerine rağmen kabul etmedi. Zam yaptı. Zam yaparken kendilerine bu paraların nereye kullanıldığına ilişkin net bir bilgi vermedi. Site sakinleri olarak bu konuyu Söke Sulh Hukuk Mahkemesine taşıyıp hukuki süreç başlattık. ” dedi.

SİTE SAKİNLERİ MAĞDUR OLDU

Ayrıca site sakinleri adına da bir yazılı açıklama yapıldı. Açıklama şöyle: “Bu aidat rakamları Türk üyelerin ödeyemeyeceği bir rakamdır. Aidatları ödeyemeyen Türk üyelerin mülklerini satmaları ve yabancıların bu mülkleri de alması sonucunu doğuracak bu durum kabul edilemez. Bu aidat belirlenirken tüm üyelere aynı rakamlar belirlenmiştir. Oysa sitenin yarısı ticari kazanç elde edilen alan olup otel olarak işletilmektedir. Günlük 3000 TL ile kazanç sağlayan otel kısmı ile bizlerin aynı aidatı ödemesi yasaya aykırıdır. Golf Resort sakini olmamız nedeniyle, yaşadığımız mağduriyet yabancı sermayenin ülkemizde hukuk tanımadan Türk vatandaşlarını ekonomik güçleriyle ezme noktasına gelmiştir. 07.10.2022 tarihinde yapılan genel kurulun ve alınan kararların iptali için hukuki yollara başvurduk ancak Golf sakinleri olarak bu durumu kamuoyuyla paylaşmak ve bu şekilde mağduriyetimizi anlatmak istedik. Başka mağduriyetlerin de yaşanmaması için.”

Kaynak: ABDURRAHMAN FIRAT