(MURAT TAN) Söke’deki uyuşturucuyla mücadele kapsamında son 4 yılda yapılan operasyonlardaki bilançodaysa çarpıcı sonuçlar olduğu ortaya çıktı.

2014 yılında 12, 2015 yılındaysa sadece 20 kişinin uyuşturucu madde ticaretinden tutuklandığı Söke’de, 2016, 2017 ve 2018 yıllarını kapsayan son 3 yıldaysa Söke İlçe Kaymakamlığı’nın koordinasyonunda, Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü ile Söke İlçe Jandarma Komutanlığı’nın etkin mücadelesiyle toplamda 112 kişinin tutuklanması dikkati çekiyor.

ETKİN MÜCADELE ARALIKSIZ SÜRÜYOR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Söke’de gözdağı verdiği uyuşturucu tacirlerine özellikle son 2 yıldır göz açtırmama noktasında operasyonlarını sıklaştıran Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Grup Amirliği ile Söke İlçe Jandarma Komutanlığı’nın yaptığı çalışmalara göre, 2017 yılında polis bölgesinde 35, jandarma bölgesinde 26 olmak üzere toplam 61 olay, 2018 yılında ise polis bölgesinde 41, jandarma bölgesinde 12 olmak üzere toplam 53 olay meydana geldi. 2017 yılında polis bölgesinde 61, jandarma bölgesinde 31 olmak üzere 92 kişi yakalanırken, 2018 yılında polis bölgesinde 76, jandarma bölgesinde 15 olmak üzere 91 kişi yakalandı. Uyuşturucu madde ticareti nedeniyle 2017 yılında 49, 2018 yılındaysa 54 kişi tutuklandı.

“KURTBEYOĞLU SAYESİNDE GÜZEL İŞLERE İMZA ATILIYOR”

Edinilen bilgilere göre Söke’de, 2017 ve 2018 yılları arasında yakalanan uyuşturucu madde artışında da yüzde 800 oranında değişim yaşandığı da öğrenilirken, sentetik uyuşturucu madde yakalamasında yüzde 300, esrardaysa yüzde 103 artış yaşandığı bilgisine ulaşıldı. İlçede Söke Madde Bağımlısı ve Sokak Çocuklarını Koruma Derneği Başkanı Ali Esmer, “Söke’de Kaymakamımız Tahsin Kurtbeyoğlu’nun çabaları sayesinde gerek uyuşturucuyla mücadele, gerekse madde bağımlılarının topluma kazandırılması noktasında güzel işlere imza atılıyor. Okullarda da Kaymakamımız Kurtbeyoğlu’nun spora da önem verilmesi yönünde 25 projeyi hayata geçirmesi de madde bağımlılığına karşı ciddi bir gard oluşturdu. Son yıllarda Kaymakamlık ve emniyetin etkin çalışması sonucu uyuşturucuyla mücadele de ciddi başarılar söz konusu. Eldeki veriler de bunu teyit ediyor. Sökeli çocuklarımızın daha fazla zehirlenmemesi adına devletimizin üzerine düşeni yapmaya devam edeceğin de şüphemiz yok” dedi.

“SÖKELİLER OLARAK TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Geçmiş dönemlerde Söke’nin uyuşturucu konusunda adeta bir suç merkezi haline dönüştüğünü ancak gelinen süreç itibariyle uyuşturucuyla mücadele kapsamında etkin çözümlere ulaşıldığını kaydeden Esmer, “Bu etkin mücadeleyi sürdüren Kaymakamımız Kurbeyoğlu ile asayiş birimlerimize Sökeliler olarak teşekkür ediyoruz. Bizler bu etkin mücadeleyi yakinen gözlemliyoruz ve takdir ediyoruz. Cidden gönülden çalışarak, çocuklarımızın zehirlenmemesi adına ellerinden geleni yapıyorlar. Kaymakamımız ayrıca madde bağımlısı gençlerimizin topluma kazandırılması anlamında üzerine düşeni yapmaktan geri kalmıyor. Kaymakamlığın aracılığıyla da tedaviye gönderilen gençlerimiz de söz konusu. Sökeli gençler sporda da geliştirilen projelerle artık adından da söz ettirmeye başladılar. Söke, ‘Suçlular Kenti’ değildir. Böyle bir algı yaratılması Söke’ye de haksızlık olur. Burada dışarıdan gelen 5 bine yakın öğrenci de var” diye konuştu.


Kaynak: MURAT TAN