(MURAT TAN) Söke’de geçtiğimiz gece yaşanan yağışlardan dolayı 25 bin dönüm arazi sular altında kaldı. Bu yıl ekim nöbeti (münavebe) nedeniyle çoğunluğu buğday ekili arazilerde oluşan zarardan ötürü yöredeki çiftçiler kara kara düşünüyor.

Aydın’da son iki haftadır etkili olan yağışlar sonrasında ildeki binlerce dönüm ekili ve dikili arazi su altında kaldı. Geçtiğimiz gün Devlet Su İşleri (DSİ) başta olmak üzere bazı kurumların da seferber olduğu Söke’deki taşkınlar nedeniyle zarara uğrayan Söke’deki çiftçilerse, ekim nöbeti uygulamasından vazgeçilmesini istedi. Henüz Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi’ne (TARSİM) de başvuruda bulunmayan Sökeli çiftçiler, oluşan zararla ilgili devletin yardım elini uzatmasını istiyor.

“EKİM NÖBETİ SÖKE İÇİN UYGUN DEĞİL”

Taşkın nedeniyle oluşan zarara ilişkin açıklama yapan Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kemal Kocabaş, “Büyük Menderes Yatağı ve tahliye kanalında debinin yükselmesi sonucu yaklaşık 25 bin dönüm arazimiz sular altında. DSİ ekipleri şu anda hummalı olarak çalışmalara devam ediyor. Islah yapıldığı için zararın kısmen daha büyük olmasının önüne geçildi diyebilirim. Henüz çiftçilerimiz TARSİM’e de başvuruda bulunmadı. Halihazırda TARSİM’e başvuran çiftçilerimiz yüzde 1’i geçmez. Oluşan zararın tam olarak açığa çıkmasının ardından ilgili mercilerden de yardım talebinde bulunacağız. Bununla birlikte 3 yıl aynı ürünün üste üste ekilmemesiyle ilgili olan ekim nöbeti düzenlenmesinden de vazgeçilmesi gerekiyor. Ekim nöbetinin Söke gibi bölgelerde uygulanması doğru değil. Söke Ovası bu kapsam içerine girmesin diyoruz” dedi.

sokeli-ciftciler-kara-kara-dusunuyor-ozel-haber-88361-9e13260e1d67917ff00c84c4ba55db7f-001.jpgsokeli-ciftciler-kara-kara-dusunuyor-ozel-haber-88361-079f1aaf1ef87a98a18e5db4b76913e7-001.jpg


Kaynak: MURAT TAN