Sökeli vatandaşlardan örnek kampanya

Sökeli vatandaşlardan örnek kampanya

Söke’de yaşayan vatandaşlar, ‘Söke Kolektif Destek Hareketi’ adı atında sağlık personelleri için kampanya başlattı.

A+A-

KIYMET SARIYILDIZ - Kampanya kapsamında sağlık çalışanlarının koronavirüsten etkilenmemesi için lazer kesim makinası  ile siper maske yapıldı. 

Söke’de yaşayan Mehmet Zeylan, Kadir Leba ve eşi Meral Leba ile Mert Alper sağlık çalışanlarına destek amaçlı lazer kesim makinasıyla siper maske yapmak için el birliği yaptılar. Kampanyanın öncülüğünü yapan Mehmet Zeylan, sağlık çalışanlarını sadece alkışlamanın yeterli olmadığını ifade etti. Sağlık çalışanlarına destek amaçlı İstanbul’da başlatılan kampanyayı örnek aldıklarını söyleyen Zeylan, Söke Devlet Hastanesi Sağlık çalışanları için 600 Aile hekimlerine 50 adet siper maske ihtiyaçlarını karşılamak için elini taşın altına koyduklarını belirtti. 

“GÜZEL BİR KAMPANYA OLDU”
Vatandaşlardan gelen desteklerle siper maske üretmeye başladıklarını söyleyen Zeylan,  “Bu öncelikle İstanbul’da başlatılan bir hareketti. 3 boyutlu destek olarak. Amacı evde 3 boyutlu yazıcısı olan vatandaşların kendi imkânlarıyla siper maske olarak adlandırdığımız maskeler yapılıyordu. Yukardan aşağıya korumalı bir maske. Söke Devlet Hastanesi’nin de talep olduğu söylendi. Biz araştırdık bu 3 boyutlu yazıcıyla olacak bir şey değil. Günde 2-3 tane yapılabiliyor. Biz de aile dostumuz olan Kadri Leba’ya gittik. O da lazer kesim makinasıyla günde 200-300 tane yapabileceklerini söyledi. Bunun için de hiçbir ücret talep etmediğini söyledi. Sadece malzeme teminatını yapılmasını istedi. 3 tane örnek yaptık. Aydın Devlet Hastanesi’ne götürdük. Çok beğendiler. Sonra kampanya başlattık. Bir çok kişi destek verdi. Malzeme siparişini verdik. Ardından hemen üretime başlayacağız. Hafta sonuna kadar Söke’nin bütün ihtiyacını karşılayacağız. 600 tane hastaneye 50 tanede aile hekimleri için yapacağız. Burada maddi kaygımız yok. Destek verenlere malzeme alacağımız firmanın ibanını veriyoruz. Durum yanlış anlaşılmasın. Durumu suistimal edilmemesi için. Montajında, temizlenmesinde, paketlenmesinde eleman desteğine ihtiyacımız olacak ama arkadaşların burada da bizi yalnız bırakmayacağını biliyoruz. Güzel bir kampanya oldu. Alnımızın akıyla çıkarız bu işten” diye konuştu. 

“MEVCUT YARDIMLARI BİTİRECEĞİZ”
Fazladan diğer hastaneler için de üretim yapabileceklerini ifade eden Zeylan, “Eğer fazla destek gelirse diğer hastanelere de gönderebiliriz. Ama bunu ücretsiz yapan arkadaşımızı da mağdur etmek istemiyoruz. Mevcut yardımları bitireceğiz. Sonra talep gelirse yardımcı olacağız. Diğer illerden talep gelirse cüzi bir miktarda işçilik miktarını alarak yapacağız. Projenin ticari bir malzeme haline gelmesini istemiyoruz. Malzeme bulmak çok zor” diye konuştu. 

“DOKTORLAR ÇOK BEĞENDİ”
Siper maskeleri ücretsiz yaptıklarını söyleyen Kadir Leba, sağlık çalışanlarına minnettar olduklarını ifade etti. Mert Alper mühendisliğini yaptığı siper maskeleri doktorların çok beğendiğini söyleyen Leba, “Biz Söke’de lazer kesim yapan, aile çalışan küçük bir dükkanız. Hastalık gelince birkaç yerden talep geldi ve biz de bunu ücretsiz olarak yaptık. Numune olarak 3 tane doktorları istediği şekilde yaptık. Doktorlar çok beğendi. Mehmet Zeylan arkadaşımız yardımları organize etti. Bizim malzemeyi alacak gücümüz yoktu. Elimizden gelen bunu ücretsiz yapmaktı. Bizde ürünleri ücretsiz yaptık. Hastanen 700 tane ihtiyacı vardı biz de bunu yapmayı kabul ettik. Daha sonra diğer hastanelerden de talep gelirse yaparız. Bunu 3 D yazıcısı olanlar üretebiliyor ama onlar günde 4 tane üretebiliyor. Ama bizim yaptığımız lazer kesimle daha fazla üretim oluyor. Doktorların isteğine göre üretiyoruz. Yaptığımız eşyaların yüzde 90’nı kendi üretimimiz” diye konuştu.  

sokeli-vatandaslardan-ornek-kampanya-155828-2fbbf14520522a9221cb64364e138969.jpgsokeli-vatandaslardan-ornek-kampanya-155828-59ef5b7358fe1749d39b3ece6966c5b9.jpegsokeli-vatandaslardan-ornek-kampanya-155828-709dc3c7db5f9c3f3756c10ebc9f43f6.jpgsokeli-vatandaslardan-ornek-kampanya-155828-e36d0ac1a1906112209014e31225c0bd.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.