TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sol şeridi sahiplenenler   

A+A-

Köşe yazılarımda trafikle ilgili birçok kez farklı konularda yazmıştım. Bazen çok dikkat etmesek de hayatımızın önemli bölümünü yollarda geçirebiliyoruz. Kimimizin işi şoförlük kimimiz de iş gereği sık sık seyahat ediyoruz. Ve bu trafik kimi zaman kuralları bilmeyen, bilse de uymak istemeyen kişilerce tehlikeli olabiliyor. 

***
Son dönemde özellikle uzun yolculuklarda en çok gördüğüm şey şeritlerin nasıl kullanılacağını bilmeyen sürücüler. En çok örnek de sanırım sol şeritte yaşanıyor. Öyle bir hal alıyor ki bazen bu durum. İnsanlar bu şeridin sadece kendilerine ait olduğunu düşünüyor. Kilometrelerce aynı şeritten devam ediyorlar. 

***
Peki önümüzdeki aracı geçmemiz gerektiğinde ne yapacağız? Sağından mı geçmek zorundayız. Tabi ki hayır. Ki bunu yaparken trafiği daha da fazla tehlikeye sokabilirsiniz. Hem de başka bir sürücünün hatası yüzünden. 

***
Bu konuda bir başka sorun ise araç geçen bir aracın başka bir araç tarafından yakın takip edilmesi. Yaşayan bilir. Örneğin gece yolculuklarında önünüzdeki bir aracı geçmek için sol şeritte ilerlerken bir anda hemen arkanızda yakın takip eden bir araç belirliyor. Bu araç bir de sürekli selektör yapmaya başlayınca yaşayacağınız durumu düşünün. Bunu yaşayan kişi bir de acemi bir şoförse yapacağı telaşla hangi durumların olabileceğini de düşünün. 

***
Kısacası trafikte bir birimize ne kadar saygı duyarsak ve trafik kurallarına uyarsak yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçebiliriz.         

***

DİĞER YAZILARI

 

Önceki ve Sonraki Yazılar