Sonu evlilikle biten bayram şöleni "Gencer"

Sonu evlilikle biten bayram şöleni "Gencer"

Yenipazar’da geçmişi çok eskilere dayanan ‘gencer’ geleneği, değişen yaşam koşullarına rağmen yöre halkı tarafından yaşatılmaya ve gelecek nesillere aktarılmaya çalışılıyor.

A+A-

(ABDURRAHMAN FIRAT)  Bir asırdan fazla sürdürülen gencer geleneğinde bekar erkekler ve kızlar tanışıp yuva kuruyor.
Yenipazar’da her yıl Ramazan ve Kurban bayramlarının 2. Günü kurulan gencer pazarında bu bayramda da yoğunluk yaşandı. Sabahın erken saatlerinde ağırlıklı olarak hediyelik eşyalar satan esnaf, ilçe merkezinde tezgah açıyor. Tüm ilçe halkı ve ilçe dışına göç eden Yenipazarlılar bu panayırda bir araya gelip bayramlaşarak hasret gideriyor. Ayrıca ilçe halkının yıllardır devam eden geleneklerine göre bu panayırda birbirini gören bekarlar da tanışıp yuva kuruyor. Alışveriş ve bayramlaşmanın yanı sıra gencer geleneğinde yuva kurmaya giden ilk adım da atılıyor. En güzel elbiselerini giyen bekar erkekler ve kızlar panayırda dolaşıyor ve göz göze gelen gençler birbirlerini beğenirlerse önce tanışıyor daha sonra ailelere görücü gönderip kız isteniyor. Bu gelenekle ilçede yıllardan beri birçok aile kurulmuş ve yapılan söz, nişanlarla ve planlanan düğünlerle kurulmaya devam ediyor.
“GELECEK NESİLLERE AKTARMAK İSTİYORUZ”
Her bayramda devam eden panayıra bu yıl da çok sayıda Yenipazarlı katıldı. Bir yandan alışverişlerin yapıldığı panayırda bir yandan bekar erkekler ve kızlar evlenecekleri kişileri tanıma fırsatı buldu. Öte yandan daha önce gencer geleneği ile tanışıp yuva kuranlar da pazarda bayramlaşma ve alışveriş yapma imkanı buldu. Yenipazarlı Ramazan Coşkun(21), iki yıl önce Gencer’de göz göze gelip daha sonra tanıştığı 21 yaşındaki Gül Akdağ’la sözlendiğini söyledi. Yenipazar’da kurulan gencerde sözlüsü Gül Akdağ ile birlikte alışveriş yapan Coşkun, “İki yıl önce arkadaşlarımla birlikte Gencer’e geldim. Panayırı gezerken Gül’ü gördüm ve çok etkilendim. Kısa süreli bir bakışma da olsa hoşlandığım kızla tanışıp sözlendim. Allah nasip ederse inşallah evleneceğiz. Biz bu geleneği gelecek nesillere aktarmak istiyoruz” dedi. 
EVLENİP ÇOCUK SAHİBİ OLDULAR
Ahmet ve Buket Cengiz çiftleri, 11 yıl önce gencerde bir bakışma sonrası tanışarak evlendi. Beş yıldır evli olan Cengiz çiftinin şu anda bir çocuğu var. Gencerde gezerken birbirleriyle bakıştıklarını dile getiren Ahmet Cengiz, uzaktan da olsa aralarında bir etkileşim olduğunu belirterek, “Gencer sayesinde şu anda evliyiz. Bir çocuğumuz var. Çok mutluyuz. Günümüzde sosyal medya o kadar çok yaygınlaştı ki insanlar oradan tanışıyor. Ama genelde bu ilişkilerin sonu kötü bitiyor.  İyi ki bu gencer geleneğimiz var. Şimdiki gençlere bu öğretilmeli. Biz oğlumuza öğrettik.” ifadelerini kullandı.
YILLARDIR DEVAM EDEN GELENEK
Gencer geleneğinin uzun yıllardan beri ilçede sürdürüldüğünü ifade eden Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erdem, “Bizde dini Ramazan ve Kurban Bayramından sonra ikinci gün burada bir gencer yapılır. Gencerde pek çok ürün sergilenir. Bu gencerde bayram sonrası yeni elbiselerini giyen gençler, kızlar, erkekler birbirlerini görürler ve birbirlerini beğenirler. Aileler kızları isteyip evlenirler. Ayrıca Gencer günü ilçe merkezinde bütün vatandaşlar bir araya gelip bayramlaşıyor. İlçe merkezinde panayır havası vardır. Bu geleneğini yaşatmak istiyoruz” diye konuştu. 
GELENEKLER YAŞATILYAMA DEVAM EDİYOR
Emekli öğretmen Mualla Pehlivanoğlu ise kendi dönemindeki Genceri şöyle anlattı: “Kahve önlerine erkekler sıralanır, kızlar bir taraftan geçerdi. Oradan evlenecekler kızları beğenirler. Sonra peşlerine düşerler tanışabilmek için. Anneler de biraz rahat bırakır gençleri hani gidip tanışsınlar diye. Ama mümkün mü kız anneleri sıkı. Geçen seneki gencerde nişanlanmış çiftler çerez, çemen dediğimiz fıstık, badem, üzüm gibi kuru yemişlerinden bir sini yaparlar. Oğlan tarafı kız evine Gencer yiyeceği diye bu kuruyemiş sinisini götürür. Kız tarafı ise oğlan tarafına baklava gönderir. Hatta benim çocukluğumda pilavlı tavuk da gönderilirdi.” 
Pide esnaflarından Akif Hukul, Gencer nedeniyle ilçede aşırı bir yoğunluk olduğunu ve pide tüketiminin arttığını söyledi. Gencer için ilçeye akın eden vatandaşlar, Yenipazar’ın ünlü pidesinin tadına baktı.

sonu-evlilikle-biten-bayram-soleni-gencer-110104-2e3f6edd0479bbe8476f225b54a78b33.jpgsonu-evlilikle-biten-bayram-soleni-gencer-110104-6fa8a0db207858fe5691eca84877c9f8.jpgsonu-evlilikle-biten-bayram-soleni-gencer-110104-98cc57624b667234dd8e7572900c9aa0.jpgsonu-evlilikle-biten-bayram-soleni-gencer-110104-f66e13de2a75f3fad5f9a770b943d846.jpg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.