AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

SONUÇLARINI NASIL ÖDERİZ?

A+A-

Evet ben de görünce acı hissediyorum. İnsan onların çaresiz, evsiz ve gıdaları olmadan yaşamalarına o herkes gibi ben de üzülüyorum. Yapılan yardımlara da seviniyorum.

Diğer taraftan bu şartlarda ülkemizde yaşayan evsiz, bakıma muhtaç birçok vatandaşımız varken neden yardım yapılmıyor diye sormadan da yapamıyorum. Suriyelileri kendi vatandaşından ayıran ne diye sorup kendime sinirleniyorum. 

Geçenlerde yolda karşılaştım Suriyeli küçük bir çocukla hiç bir şeyden haberi yok sadece dilenmeye ve para kazanmaya çalışıyordu. Onun para kazanması değil okuması gerekiyordu. Keşke hepsi tek tek belirlenip okullara yerleştirilebilse.

Savaştan kaçan insanların çaresizliğiydi bu, yaşadıkları haksızlıklar, dışlanmalar, gergin anların yaşanması zor bir hayat onlar için bunu da anlayabiliyorum. 

Başka bir taraftan yurt genelinde her geçen gün polis merkezlerinden gelen haberlerde Suriyeli mültecilerin daha da başrolde olmaları geleceğimiz ve güvenliğimiz için endişe verici.

Peki neyi tartışmalıyız?
Ülkelerinde savaşmamalarını mı yoksa bizim plajlarımızda tatil yapmalarını mı? Kim turist, kim burada çalışıyor, hangisi tercihen gelmiş. 

Çocuk ve kadınlara söyleyecek hiç bir şey yok diye düşünüyorum. Kadın ve çocukların geleceklerinin çok da parlak olmadığı, her gün kadın ve çocuk istismarının ülkemizde arttığı göz önünde bulundurduğumuzda gelecek diye bir hayatları olmadığını da düşünüyorum. Üzülerek ve hiçbir devlet büyüğünün bununla ilgili kılını kıpırdattığını sanmıyorum.

TÜİK verilerine göre kayıtlı Suriyeli mülteci sayısı 3 milyon 606 bin. Bu insanların sadece yüz bini barınma merkezlerinde yaşıyor, kalanı şehirlerde. 1 milyona yakını 9 yaşın altında! Bu sayı sadece Suriyeliler. Diğer taraftan ülkemizde bu kadar işsizlik varken, iş yerleri küçülmeye giderken, sigortadan faydalanamayan evine ekmek götürmeyen vatandaşım varken, Türk vatandaşının hakkının yendiğini düşünüyorum.

Özetle hikaye şu. Bu kadar çok mülteci nüfusu olan ülkemizde hem sosyal, hem maddi, olarak ciddi bir çatışma yaşanmadan çıkıyor olmamamız bir mucize. Nereye kadar dayanabilir ve sonuçlarını nasıl öderiz bilmiyorum.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar