"Sorunlarımıza ve istemlerimize sahip çıkın"

"Sorunlarımıza ve istemlerimize sahip çıkın"

Aydın Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Bayram Özen, engelli bireylerin toplumun ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek; "Devletin sosyal niteliğini yaşama geçirmek, hükümetlerin anayasal yükümlülüğüdür" dedi. 

A+A-

TUĞBA AYDIN-Aydın Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Bayram Özen, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı. Türkiye’de istatistik verilerine göre yaklaşık 9 milyon engelli vatandaş olduğunu belirten Başkan Özen, bu sayının ailelerle birlikte 35 milyonu aştığını kaydetti. Engelli olmayı ya da engelli doğmayı kendilerinin seçmediğini ekleyen Başkan Özen; “Anayasamızın 2’nci maddesi devletimizin sosyal niteliğini açıkça belirtmektedir. Sosyal devlet; toplumun en güçsüz kesimlerinden başlayarak yurttaşlarının sağlık, eğitim, istihdam, sosyal güvenlik gibi temel gereksinimlerini karşılayan devlet demektir. Devletin sosyal niteliğini yaşama geçirmek, hükümetlerin anayasal yükümlülüğüdür” ifadelerini kullandı.

"NÜFUSUN YÜZDE 12'SİNİ OLUŞTURUYOR"

Türkiye’de engelliler toplam nüfusun yüzde 12’sini oluşturdukları halde ulusal gelirin sadece 10 binde 28’inin engelliler için harcandığını belirten Başkan Özen; “Konutlarımız ve kamuya ait birçok bina, hala daha engelliler yok sayılarak planlanmaktadır. Haklara, hizmetlere, mekanlara ve bilgiye erişebilmemizin önünde büyük engeller bulunmaktadır. Toplumumuzda engellilere yönelik ayrımcı değer yargıları tutum, davranış ve uygulamalar son derece yaygındır. Ücretsiz ya da indirimli tarifelere ve sosyal yardımlara dayanan sosyal hizmet sistemimiz aciz, bakıma, himayeye ve yardıma muhtaç engelli imajının doğmasına ve pekişmesine yol açmıştır” dedi. 

"KORUMASIZDIRLAR"

Çağdaş demokrasilerin en önemli özelliği olan karar alma süreçlerine engellilerin de dahil edilmesi gerektiğini kaydeden Başkan Özen; “Engelli çocuklar ve kadınlar her türlü ihmal ve istismara, şiddete ve kötü muameleye karşı tamamıyla korunmasızdır. Engelli kadınlar, engelliliğe ek olarak kadın olmaları nedeniyle de haksız ve ayrımcı uygulamalara daha fazla maruz kalmaktadırlar. Derneğimizin de içinde bulunduğu engelli derneklerinin yoğun mücadeleleri sayesinde elde edilen kimi kazanımlarımız da son yıllarda birer birer elimizden alınmakta, zaten son derece sınırlı olan ve sıkı koşullara bağlanmış bulunan engelli aylıkları ve evde bakım ücretleri kesilmektedir. Yürürlükteki Sağlık Kurulu Raporları Yönetmeliği nedeniyle önemli hak kayıpları yaşanmaktadır” dedi.

Başkan Özen ayrıca kaynaştırma eğitimi adı altında gerçekleştirilen uygulamanın, gerekli altyapı ve eğitim ortamları sağlanamadığı için engelli çocukların niteliksiz eğitim görmesine ve başarı oranlarının düşmesine neden olduğunu ekledi. 

 "SESİMİZ YETTİĞİNCE DUR DİYORUZ"

Başkan Özen; “Altı Nokta Körler Derneği olarak bu olumsuz gidişe sesimiz yettiğince dur diyoruz. Ayrılmaz bir parçası olduğumuz Türkiye toplumuna, hükümetimize ve siyasal partilere sesleniyoruz.  Sorunlarımıza ve istemlerimize sahip çıkın, çünkü kadınıyla erkeğiyle, engelli olanı ve olmayanıyla, çocuğu, genci ve yaşlısıyla, etnik ve inançsal çeşitliliği ile Türk toplumu olarak kaderimiz ve geleceğimiz ortaktır” ifadelerini kullandı.  
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.