AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyal medya ebeveynliği

A+A-

Sosyal medyanın bugünlerde en popüleri sosyal medya ebeveynleri olsa gerek. Çokça karşılaşıyorum yeni doğan ya da doğmak üzere olan yada doğmuş yaşı hiç fark etmeden çocukların an ve an ne yediklerini, ne içtiklerini, nelerden hoşlandıklarını kısacası bütün günlerini sosyal medya hesaplarına taşıyan ebeveynler var.

Sosyal medya, bireylerin kendi aralarında iletişimi güçlendirmek açısından oldukça önemli. Hatta teknoloji olarak oldukça günlük hayatımızın içinde. Çocuklarımızın bu sosyal medya hayatına alışmaları küçük yaşlardan itibaren hızla başlayıp hayatları boyunca devam ediyor. İnternet ortamında artık herkes herkese rahatlıkla ulaşabilir herkes herkesin hayatını yakından takip edebilir hale geldi. Bununla beraber artık insanların özel hayatı yok denecek kadar az.


Küçük bir araştırma yaptım ve sosyal medya ebeveynliği hakkında yazılar okudum. Çocuklar uyurken, gülerken, yeni yürümeye başladığında yemek yerken yapılan paylaşımlardan hiç yadırganmıyor. Hatta çocuklar daha doğmadan ultrason fotoğraflarını bile fotoğraf arşivlerine koyan aileler var. Son birkaç yılda yurt dışında yapılan araştırmalar çocukların reklamlarının sıkça yapıldığı sosyal medyanın çocuk istismarlarına davetiye çıkardığı ise gözler önüne konmuş. Sosyal medya aileleri belki de yaptıkları şeyin sadece popülerlik olarak görebilir. Ancak uzmanlar sosyal medya da oldukça vakit geçiren ve teknolojiyi çok küçük yaşlarda tanışan çocukların aileleri ile iletişimini kötü yönde etkilediğinin ise altını çiziyorlar.

Çocuklar, büyüklerinden gördükleri her şeyi hafızalarına alıyorlar ve yaşları ilerledikçe konuşarak değil sosyal medya üzerinden paylaşımları ile baş başa kalıyorlar. Ayrıca çocuklarda mahremiyet şartları da değişmiş oluyor. Çocukların dijital ortamda rol model olarak gördükleri ebeveynlerinden öğrendiklerini bir süre sonra kendi hayatlarında uygulamaya başlıyorlar.
Sosyal medyanın bir kurtarıcı haline gelmesi ve bazı kazanımları göz önünde bulunsa da ailelerin sosyal medyayı tam anlamıyla bırakmaları mümkün görünmüyor. Lütfen çocuklarınızın ve ailenizin nerede olduğunu ne yaptığı bilgisini elimizden geldiğince gizleyelim. Sonrasında pişman olacağımız duruma ne çocuklarımız nede anne ve baba olarak bizler düşelim. 

Önceki ve Sonraki Yazılar