Spor salonunda maske takın önerisi 

Spor salonunda maske takın önerisi 

Türkiye Spor Hekimleri Derneği tarafından normalleşme sürecinde açılan spor alanlarında koronavirüs salgınına karşı alınabilecek tedbirler konusunda yapılan açıklamada, spor salonlarında cerrahi maske takılması önerildi. 

A+A-

TÜRKER KOCAKAHYA- Türkiye’de koronavirüs sürecinde faaliyetleri durdurulan spor alanları yeniden açıldı. Vatandaşlar da uzun süredir spor yapmak için açılmasını beklediği alanları kullanmaya hazırlanırken koronavirüse karşı nelere dikkat edileceği de merak edilmeye başladı. Bu konuda Türkiye Spor Hekimleri Derneği, farklı alanlarda alınabilecek tedbirleri paylaştı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, 1 Haziran itibariyle açık alanlarda ve spor salonlarında egzersiz yapılabileceğinin altını  çizilirken, “Ancak hala virüs bulaşma riskin için bazı önlemlerin alınması gerekiyor” denildi. 

“RİSKİ AZALTMAK MÜMKÜN OLACAKTIR”
Virüsün damlacık yoluyla bulaşma riskine vurgu yapılan açıklamada, “Egzersiz anında, soluk alıp verme sıklığı ve derinliği artmaktadır. Bu nedenle esas bulaşmanın damlacık yolu ile olduğu KOVİD 19 virüsünün bulaşma riskinin daha yüksek olacağını ön görüyoruz. Öte yandan, önerilere eksiksiz uymanız halinde bu riski azaltanız mümkün olacaktır. Ayrıca her zaman için belirti vermeyen bir KOVID 19 taşıyıcısı olma ihtimalinizi göz önünde bulundurup diğer sporcuların sağlığını koruma sorumluluğunu ve bilinci ile hareket edeceğinize inancımız tamdır” ifadeleri kullanıldı. 

HAVALANDIRMA ÖNERİSİ 
Kapalı alanlarda yapılacak egzersizlerde dikkat edilecek olan hususlar konusunda ise, “Kapalı alanda egzersiz yaparken cerrahi maske kullanılmasını ve fiziksel mesafeye mutlaka uyulmasını öneriyoruz. Ayrıca kapalı alanların sık sık pencereler açılarak havalandırılması gereklidir. Havalandırma amacıyla klimaların kullanılmaması önemlidir. Ortak kullanılan spor aletlerinin de her kullanım sonrası dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Soyunma odası, duş ve su sebili gibi pek çok kişi tarafından kullanılan alanların periyodik olarak dezenfeksiyonu yapılmalıdır” ifadelerine yer verildi. 

ODADA EN FAZLA 3 KİŞİ OLMALI
Spor salonlarında ortak kullanılan alanlardan olan soyunma odaları konusunda ise, “Soyunma odasında fiziksel mesafeye uymaya ve odada aynı anda en fazla 3 kişinin bulunmasına dikkat edilmelidir. Dezenfeksiyonun düzgün yapılmadığı duşlar virüs bulaşma riskini artırabilir. Bundan dolayı temizliğine güvenmediğiniz alanlarda duş almamanızı, mümkünse duşunuzu evde almanızı öneririz” denildi. Ayrıca ortak musluklar yada su çeşmelerinden kaçınılması ve özel su şişelerinin kullanılması önerildi. 

“TAKIM SPORLARINDA MASKE KULLANILMALI”
Açık alanda yapılacak olan sporlarla ilgili de önemli bilgiler verilirken, “ Açık havada, fiziksel mesafeye uyarak tek başınıza egzersiz yapmanız KOVID 19 bulaşma riski en az olan en güvenli yoldur. Bu durumda maske kullanmayabilirsiniz. Ancak hatırlatmak isteriz ki hareket halindeyken korunması gereken fiziksel mesafe, durağan halden farklı olmaktadır. İki kişi arasında yürüyüş sırasında en az 5 metre, koşu sırasında ise en az 10 metre mesafenin korunması güvenli olacaktır. Temas içeren ya da fiziksel mesafeye uymanızın mümkün olmadığı bir egzersiz yapacak iseniz açık havada dahi olsanız cerrahi maske kullanmalısınız. Bu bağlamda, açık havada yapılan takım sporları sırasında cerrahi maske kullanılmalıdır” ifadeleri kullanıldı. 

MASKE TERCİHİ ÖNEMLİ 
Spor alanlarında kullanılacak olan maskeler konusunda da dikkat edilmesi gerekenlere vurgu yapılan açıklamada, “Maske tercihiniz cerrahi maske yönünde olmalıdır. Kumaştan yapılmış maskeler ya da ventilli maskeler egzersiz sırasında kullanım için uygun bulunmamaktadır. Kumaş maskelerin koruyuculuğu konusunda bilimsel literatür yeterince destekleyici değildir. Ventilli maskeler ise egzersiz esnasında rahat soluk alıp vermenizi önleyebilir. Egzersiz sırasında maske kullanımı zorlayıcı olabilmektedir. Nabzınız normalden daha fazla yükselebilir ve daha erken yorgunluk hissedebilirsiniz. Egzersiz şiddetini ve süresini bu durumu göz önünde bulundurarak ayarlamanız, gerekli sıklıklarda ara vermenizi öneririz” ifadelerine yer verildi. 

“SAAT BAŞI MASKE DEĞİŞTİRİN”
Maskenin egzersiz anında elle düzeltmeye ihtiyaç duyulmayacak şekilde yüze takıldığından emin olunması önerilen açıklama, “Saat başı maskenizi değiştiriniz. Yanınızda birden fazla maske bulundurunuz ve özellikle sıcak ortamlarda terleme ile maskenizin ıslandığını düşünüyorsanız yenisi ile değiştirme sıklığını artırınız. Solunum yollarını etkileyen KOAH, astım benzeri bir hastalığınız varsa egzersiz sırasında maske takmanız güvenli değildir, bu nedenle sadece açık havada, fiziksel mesafeyi koruyarak tek başınıza egzersiz yapmanız önerilir” ifadeleriyle son buldu.  


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.