Spor ve sporcu sağlığı konuşuldu 

Spor ve sporcu sağlığı konuşuldu 

Aydın’da altyapıya büyük önem veren Yıldızspor tarafından sporculara ve ailelerine yönelik seminer verildi.

A+A-

TÜRKER KOCAKAHYA- Alanında uzman isimlerin katıldığı seminere sporcular ve aileleri ilgi gösterirken seminerde spor ve sporcu sağlığı konusunda önemli bilgiler paylaşıldı. 

Aydın’da alt yapıya verdiği önemle dikkat çeken ve birçok yetenekli futbolcu yetiştiren Yıldızspor, önemli bir seminere imza attı. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Atatürk Kültür Merkezi Meandros Salonu’nda düzenlenen seminerde alanında uzman isimler sunum yaptı. Seminere Yıldızspor Kulüp Başkanı Kaya Özcan, Yönetim Kurulu üyeleri, Efeler Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mithat Yıldırım, Aydın Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı (ASKF) Hasip Arıkan, Yıldızspor Teknik Direktörü Mehmet Öztürk, alt yapı antrenörleri, A takım futbolcuları, alt yapı sporcuları ve aileleri ile Aydın spor camiasından isimler katıldı.

“AİLELERDE GÜVEN DUYGUSU OLUŞTURUYORLAR”             
Seminerde ilk olarak konuşan ADÜ BESYO Müdürü ve Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yrd. Doç. Dr. Reşat Kartal, Yıldızspor’un imkanları dahilinde Türk futboluna futbolcular sunduğunu belirtti. Aydın’ın Türkiye’de futbol sevgisi yüksek iller arasında yer aldığını dile getiren Kartal, şehirde lokomotif profesyonel takım sayısının az olduğunu vurgulayarak, buna rağmen Yıldızspor gibi filizlerin olduğuna dikkat çekti. Yıldızspor’un seçilmiş antrenör kadrosuyla ailelerde güven duygusu oluşturduğunu belirten Kartal, sporda üçlü unsurlar olduğunun altını çizdi. Bu unsurları beslenme, kaliteli antrenman ve dinlenme olarak sıralayan Kartal, spordaki harcanan enerjinin okul başarısını da olumlu etkilediğini belirtti. 

“SPORCU SEÇİMİ İKİ YOLLA YAPILIYOR”
Sporcu seçimine de değinerek doğal ve bilimsel olarak ikiye ayrıldığını ifade eden Kartal, “Doğal seçim dünyada da bizim ülkemizde de en çok tercih edilen yol. Burada aileler çocukların yeteneklerini keşfederek ellerinden tutup kulüplere götürebilir. Bu konuda Aydın’da şanslısınız. Ayrıca okullarda da çocuklar keşfedilebilir ya da çevrelerinde çocukların yeteneklerini keşfedecek kişiler tarafından da bu ortaya çıkarılabilir” dedi. Bilimsel seçimde ise önceliğin sağlık olduğunu dile getiren Kartal, “Sağlık sonrasında ikinci kısım vücut ölçüleri. Futbolun şöyle bir şansı var. Uzun boylu, kısa boylu ya da orta boylu diye kavramlar bazı mevkilerde oluyor. Bazı mevkilerde ise boy kavramı olmuyor. Her mevkide her bedene uyan bir kısmı var” ifadelerini kullandı. Kartal, üniversite olarak Yıldızspor’un her zaman yanında olduklarını da sözlerine ekledi. 

SPORCU ÇOCUKLARIN KALP SAĞLIĞINA DEĞİNDİ
Seminerin konuklarından ADÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Güngör ise ‘Futbol Alt Yapı Oyuncularında Kalp Sağlığı Açısından Taramanın Önemi’ konusuna ışık tuttu. Çeşitli başlıklar altında sunum yapan Güngör, spor yapan çocukların kalp sağlığı konusunda önemli bilgiler paylaştı. Ani kardiyak ölümlere de değinen Güngör, ani ölümlerin sporcularda daha çok görüldüğünü ifade etti. Bu ölümlere neden olabilecek sebepleri belirten Güngör, antrenman temposunun altını çizerken 7 yaşındaki sporcu ile 17 yaşındaki sporcunun antrenman metodunun farklı olacağını söyledi. 

AİLE, HEKİM VE ANTRENÖR UNSURLARI
Alt yapı futbolcularının korunması konusunda aile, hekim ve antrenör olarak 3 ana unsur olduğunu belirten Güngör, hekim açısından bakıldığında hekimlerin aileler ve kulüplerle sürekli iletişim halinde olması gerektiğini belirtti. Güngör, sağlık raporlarının basit görülmemesi gerektiğini bu raporların istenmeyen olayların önüne geçebildiğini kaydetti. Antrenörlerin ise sağlık raporlarına önem vermesi gerektiğinin altını çizen Güngör, ayrıca veliler ve sporcularla sürekli iletişim halinde olmalarının önemine vurgu yaptı. Güngör, antrenörlerin ilk yardım konusunda bilgili olması gerektiğini de söyledi. Ailelerin ise çocukların sağlık sorunları konusunda alarm halinde olması gerektiğini belirten Güngör, bu gibi durumlarda hem hekimle hem de kulüple iletişim halinde olmalarının önemli olduğunu sözlerine ekledi. 

SUNUMLAR DEVAM ETTİ
Seminerde ayrıca diyetisyen Öznur Bilir, ‘Sporcu Beslenmesi’ konusunda önemli bilgilere verdi. Uzman Klinik Psikolog Feride Lök’ün ‘Spor Psikolojisi ve Futbolda Psikolojik Faktörlerin Önemi’ konusunda sunum gerçekleştirdiği seminerde Yıldızspor Alt Yapı Koordinatörü Ayhan Çiçek ise ‘Neden Futbol?’ adlı sunumunu gerçekleştirdi.

Seminer sonunda konuşmacılara protokol tarafından plaket takdim edildi.

spor-ve-sporcu-sagligi-konusuldu-149216-0d61e34b1e12da4f91bfe3bd3a1c60b8.jpgspor-ve-sporcu-sagligi-konusuldu-149216-a0f0c6c5c7ad64bbc124876d5fa37cbf.jpgspor-ve-sporcu-sagligi-konusuldu-149216-d0446df4626386120ea3a299f869c3d8.jpgspor-ve-sporcu-sagligi-konusuldu-149216-ec3e97b5e818e37927e77d075342e20a.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum