Srebrenitsa Soykırımı kınandı

Srebrenitsa Soykırımı kınandı

AK Parti Aydın İl Kadın Kolları Başkanlığı, Srebrenitsa soykırımının 24. yıl dönümünde katliamı kınadı.

A+A-

(ABDURRAHMAN FIRAT) 81 ilde düzenlenen ortak basın açıklaması Aydın’da da gerçekleştirildi. Bosna Savaşı sırasında 8 binden fazla Boşnak sivilin Sırp askerler tarafından katledildiği Srebrenitsa soykırımı üzerinden 24 yıl geçti. Katliamın yıl dönümünde ölenleri anan ve yaşanan soykırımı kınayan AK Parti Aydın İl Kadın Kolları Seçim İşleri Başkanı Sema Yurttutan, 11 Temmuz 1995’te Sırplar tarafından Bosnalı Müslümanlara yönelik gerçekleştirilen Srebrenista katliamını kınayıp soykırımın sorumluların hesap vermesi gerektiğini söyledi. 
AK Parti Aydın İl Başkanlığında yapılan toplantıda Yurttan okuduğu bildiride, "Sırplar, Bosna'nın bağımsızlık kararını tanımamıştır. 1992 yılı Nisan ayında Bosna Savaşı Sırplar tarafından başlatılmıştır. Ellerindeki silah gücü ve Birleşmiş Milletlerin silah ambargosunun desteği ile Bosna Savaşı ilerleyen dönemlerde Sırplar tarafından etnik temizliğe dönüşmüştür. Bosna toprakları insanlığın utanç vesikası olan Srebrenitsa soykırımına şahit olmuştur. Srebrenitsa'da Boşnaklar sistematik işkenceye, tecavüze maruz kalmıştır. 11 yaşından büyük bütün erkekler öldürülmüştür. İşkence ve tecavüz kampına dönen bölgede beş gün içinde resmi kayıtlara göre 8 bin 372 kişi can vermiştir. Bosna'da üç buçuk yıl devam eden savaşta 312 bin kişi hayatını kaybetmiş, 2 milyon kişi evini terk etmek zorunda kalmış, 27 bin 734 kişi resmi kayıtlara kayıp olarak geçmiştir. 20. yüzyıldan 21. yüzyıla bu ayıpla geçen uluslararası kamuoyu, Batı'ya ve buna neden olan ülkelere hesap sormamıştır. Soykırımı kabul etmeyenler başka soykırımların yapılmasına da göz yummuştur. Bugün 'özgürlükçü, barış yanlısı, refah isteyen' bir Avrupa imajı çizilirken, Srebrenitsa'da soykırıma göz yuman Avrupa'dan hiç kimsenin bahsetmemesi oldukça manidardır. Srebrenitsa annelerinin ilmek ilmek ördüğü 11 yapraklı Srebrenitsa çiçeği yaşanan soykırımı simgelemektedir. Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç'in 'Bizi toprağa gömmeye çalıştılar, fakat tohum olduğumuzu bilmiyorlardı.' sözleri hafızalarımızda güncelliğini korumaktadır. Bugüne kadar toplumları birbirine düşüren ırkçı, İslamofobik, etnik nefreti körükleyen ideolojilerden insanlık adına hiçbir kazanım elde edilmemiştir. Geleceğe umutla bakabilmenin yolu, huzuru, refahı, adaleti ve insanı temel alan çalışmaları kendimiz kadar başkaları içinde istemekten geçmektedir. Srebrenitsa'da yaşanan soykırımda gerçek suçluların hukuk karşısında hesap vermesini, adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Katliamda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyoruz. Srebrenista Annelerinin ve tüm Boşnakların başı sağ olsun" ifadeleri yer aldı. 

srebrenitsa-soykirimi-kinandi-117162-0bdfafc06fb104cb8dedb09e802b3132.jpgsrebrenitsa-soykirimi-kinandi-117162-6e9d830fbfc9a7a518816f68d4016920.jpgsrebrenitsa-soykirimi-kinandi-117162-c2eeedbe25fcb715c7ee7fc3a711a6cd.jpg


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.