STB’den pamuk üreticilerine büyük hizmet 

STB’den pamuk üreticilerine büyük hizmet 

Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü ile Söke Ticaret Borsası (STB) arasında imzalanan protokolle borsaya, Pamuk Lif Analiz Cihazı (HVI) kazandırıldı. 

A+A-

MURAT TAN - Ticaret Bakanlığı’na ait maddi değeri yüksek olan ve analiz sonuçlarında güvenilirlik sağlayan HVI Cihazının, Söke Ticaret Borsası’na kazandırılması için bir süredir devam eden girişimler sonunda meyvesini verdi. 27 Ağustos’ta, Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü ile Söke Ticaret Borsası arasında imzalanan protokolle borsa, Pamuk Lif Analiz Cihazı’na kavuştu. Söke Ticaret Borsası, yeni sezon itibariyle kullanacağı test makinesi sayesinde, pamuk üreticilerinin ürettikleri ürünün değerini ölçebilmesi ve değerinde satışını yapabilmesine büyük katkı sağlayacak. 

“DAHA KALİTELİ HİZMET SUNACAĞIZ”

Borsa yönetimi olarak her zaman Söke’nin gelişimine katkı sağlayacak faaliyetler gerçekleştirmeye çabaladıklarını söyleyerek, borsaya kazandırılan cihazla ilgili açıklamada bulunan Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nejat Sağel, “Bilindiği üzere; Türkiye’deki pamuk üretiminin yaklaşık yüzde 12’si Ege Bölgesi’nde, Ege Bölgesi’ndeki pamuk üretimininse yüzde 47-54 arası Söke Ovası’nda üretilmektedir. Bu üreticilerin ürettikleri ürünün değerini ölçebilmesi, değerinde satışını yapabilmesi ve emeklerinin karşılığını alabilmesi için HVI Pamuk Analiz Cihazı ile yapılan analizler hayati önem taşımaktadır. Ticaret Bakanlığı’na ait maddi değeri yüksek olan ve analiz sonuçlarında güvenilirlik sağlayan HVI Cihazının borsamıza kazandırılması için Bakanlıkla ve bağlı olduğumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile gerekli görüşmeler, ziyaretler ve yazışmalar sonrasında başarılı sonuca ulaştık. Başta Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan ve TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürü borç biliriz. Bu sayede yeni sezonda değerli üyelerimiz ile Söke ve bölgeye daha iyi, daha modern ve daha kaliteli hizmet sunacağız” dedi. 

“ÇİFTÇİLERİMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN” 

Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü ile Söke Ticaret Borsası arasında protokol ile HVI Cihazının borsaya kazandırıldığını söyleyen Sağel, “27 Ağustos’ta Ankara’da Ticaret Bakanlığına yaptığımız ziyaretlerimizde protokolümüzü imzalamamızın ardından, Bakan Yardımcısı Özel Kalem Müdürü Sayın Mehmet Özbolat ve Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Vekili Hakkı Karabörklü’ye teşekkürlerimizi ilettik. Kendileri de cihazın Söke’ye kazandırılmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirterek Sökemize selamlarını ilettiler. Yeni cihazımız pamuk kalitesini, lif uzunluğunu/gücünü, incelik ölçüsünü, renk sınıfı, kısa lif içeriği, çöp dağılımı ve diğer faktörler açısından birçok analiz yapma imkânına sahiptir. Pamuğun sınıflandırılması ve bu ölçümleri içeren test makinesi verileri üreticimiz ve borsamız için çok önemlidir. Yeni sezondan itibaren kullanacağımız test makinesi cihazı çiftçilerimiz için hayırlı olsun” diye konuştu. 

stbden-pamuk-ureticilerine-buyuk-hizmet-124150-9a8563173e8711d1f5806946130164aa.jpegstbden-pamuk-ureticilerine-buyuk-hizmet-124150-63a686ec90edae0f886a6f64c17937bc.jpegstbden-pamuk-ureticilerine-buyuk-hizmet-124150-7125a41c1ae7f0af281d58d006234de6.jpeg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.