STO Başkanlığına ‘Kaya’ aday; “Söke’ye değişim ve yeniliği getireceğiz!”

STO Başkanlığına ‘Kaya’ aday; “Söke’ye değişim ve yeniliği getireceğiz!”

​​​​​​​Söke’de seçimlere 2 yıl kala Söke Ticaret Odası (STO) Başkan Adaylığını açıklayarak dikkatleri üzerine çeken İş İnsanı Hüseyin Kaya, vizyoner bir ekiple oda yönetimine talip olduklarını söyledi. 

A+A-

MURAT TAN - Söke Ticaret Odası’nın 2018 yılı Nisan ayında yapılan seçimlerinde mevcut yönetim kurulu başkanı Haluk Kutlay’ın İstikrar Grubu’nda yer alan İş İnsanı Hüseyin Kaya, 2022 yılı Nisan ayında yapılacak oda seçimleri için başkan adaylığını açıkladı. Seçimlere iki yıl kala başkan adaylığını açıklamasıyla dikkatleri üzerine çeken İş İnsanı Kaya, adaylık kararı almasında en önemli etkenin mevcut yönetimin seçimlere çok az bir süre kalmasına rağmen halen proje bazlı bir sinerji ve duruş ortaya koyamamasını gerekçe gösterdi. 

“AÇIKLADIĞIMIZ PROJELER YAPILAMADI”

Söke Ticaret Odası Başkanı Haluk Kutlay’ın 2018’de oda yönetimine talip olmalarına ilişkin olumlu düşüncelerini söylediğinde birlikte hareket etme kararı aldıklarını belirten Kaya, “Bu kararımızda önemli olan nokta, Söke Ticaret Odası’na yeni bir bina kazandırmak, yeni bir oda yapılanması ve bu yeni yapılanmanın getireceği proje bazlı sonuçlardı. Biz buna istinaden mevcut Başkan Haluk Kutlay’ın arkasında durduk. Belli bir oy potansiyeli de aldık ancak kendi grubumuzdan çıkamadık. Ben yine genç yaşta girdiğim bu seçimde çok iyi bir oy aldığımı düşünüyorum. Bizim grupta 400’e yakın kişi oy kullanıyordu. Biz az bir oyla seçimi kaybettik. O dönemde almış olduğumuz bu karar, doğru bir karardı. Projelere inanmıştık ancak geldiğimiz sürece baktığımızda ortada ne bir proje, ne bir sinerji, ne de bir duruş var. Açıkladığımız projelerin bir tanesi daha yapılamadı” dedi. 

“BÖCEK MÜZESİ PROJESİ KOMEDİDİR”

“Bu projeler neden yapılamadı diye sorduğumuzda bize muhalefetin çok güçlü olduğu ve engel çıkartıldığı söyleniyor” diyen Kaya, “Oysa muhalefet de seçim döneminde bizim açıkladığımız projelere benzer projeler açıklamıştı. Başkan ile bu konularla ilgili istişareler de yaptık ancak sonuç alamadık. Başkan sonuç itibariyle büyük proje olarak böcek müzesini Söke’ye layık gördü. Sanırım ziraat mühendisi olarak bu projenin doğru bir hamle olacağını düşündü. Böyle bir yatırım yapılırsa Söke turizmden mi faydalanacak ya da ilaç fabrikası mı kurulacak anlamış değiliz. Bize göre bu girişim komedidir. Ben kendi adıma geçtiğimiz süreçte Ticaret Odası binasıyla ilgili proje hazırlayarak Haluk Kutlay’a sunum yapmıştım. Tahmin ediyorum ki bu sunumun gerçekleşmesi de yeri belli olduğu için ayakları yere basan bir projeydi ancak ne yazık ki dikkate alınmadı” dedi. 

“SEÇİMLERİ RAHATLIKLA KAZANACAĞIMIZA İNANIYORUM”

STO Başkanı Kutlay’ın Söke’de kömür ocaklarının bulunduğu noktada bir STK tarafından yapılacak yeni binanın yanındaki bir yerde yeni bina düşündüğünü belirten Kaya, “Biz Söke-Milas yolu üzerinde restoranı, önünde dükkanların bulunduğu ve içerisinde her türlü üye odaklı etkileşimi artıracak imkanlara sahip bir bina planlamıştık. Bu proje hem Devlet hem TOBB desteği ve onayıyla hayata geçirilebilirdi ancak hiçbir hamle yapılamadı. Sonuç itibariyle biz, Söke’ye mal olmuş, Söke’yi bugünlere getiren isimler eğer vizyoner yaklaşım ortaya koyamıyorsa proje üreten, girişimci ve yenilikçi ruha sahip arkadaşlarla birlikte bu işi yapacağımızı düşünerek oda yönetimine talip olduk. Seçimleri de rahatlıkla kazanacağımıza inanıyorum. Elbette bu noktada oda üyelerimizin teveccühü de önemli. Oda üyelerimiz yeni girişimlere kapalıysa ve mevcut kadrolarla yürümek istiyorlarsa da saygı duyarız fakat biz gelirsek değişim için ne çaba ortaya konulması lazımsa göreve hazırız” diye konuştu. 

“KUTLAY’IN YANIMIZDA DURUŞ SERGİLEMESİ GEREKİYOR”

Halihazırda ekibinin ve önemli projelerinin büyük bir kısmının hazır olduğuna da değinen Kaya, “Bir çok listedeki genç arkadaşımızdan söz aldık. 40 yaşının üzerinde iki arkadaşımız olacak, diğer arkadaşlarımızın hepsi de genç. Başarılı, azimli, yenilikçi düşünebilen, değişime açık ve Söke için derdi olan arkadaşlardan bir ekip oluşturduk. Acele etmiyoruz, daha bir yılımız var. 1 yıllık süreç dahilinde seçimlere yaklaşık son 5 ay kala her şeyimizi hazırlayarak kamuoyuna kendimizi ifade edeceğiz. Son seçim sürecine dönük bakıldığında, mevcut başkanımızın projelerinde de bizim imzamız vardı ancak ne yazık ki sanırım bu projelere inanmadı ve hamle yapmadı. Gelinen noktada kendisi başkan adaylığını da açıklamadı. Kendisi adaylığımızdan haberdar. Bizi destekleyeceğini söylemedi ve bütün adaylara da eşit mesafede olacağını belirtti fakat biz O’nun yanında bir adım öndeyiz. Son seçimde biz onun yanındaydık. Bu süreçte de biz kendisinin bizim yanımızda bir duruş sergilemesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi. 

“TEK LİSTEYLE GİDİLECEK SEÇİM SÖKE’NİN MENFAATİNEDİR”

“Denenmişleri tekrar denemeyelim” diyen Kaya, “Biz artık yenilikçi ve girişimci ruha sahip gençlerin söz hakkı olacağı bir yönetim teşekkülü oluşsun istiyoruz. Elbette önümüzdeki süreçte rakiplerimiz olacaktır ancak biz tek listeyle seçimlere gidilmesinin de taraftarıyız. İşi başaracak arkadaşlar diğer listelerde de olabilir ancak ortak listeyle gidilmesi daha doğru olacaktır. Söke’de son seçimde çok değerli isimler başka listelerde olduğu için bazı isimler kaybedildi. Bu bence Söke için büyük kayıptır. Ne yazık ki o süreçte bazı dostluklar da bozuldu. Bunların olmaması adına tek bir liste ve iyi bir program ve kucaklayıcı bir yaklaşım Söke’nin de menfaatine olacaktır” ifadelerini kullandı.  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.