Su temini için harcanan elektrikte indirim yapılsın

Su temini için harcanan elektrikte indirim yapılsın

Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Ekonomi Bakanı Berat Albayrak tarafından yanıtlanması talebiyle soru önergesi verdi.

A+A-

( ALPER ŞENDERE) Sezgin, belediyelerde şebeke suyunun temininde kullanılan elektriğin maliyetinin yüksek olduğuna dikkat çekerek yüzde 50 indirim yapılmasının mümkün olup olmadığını sordu.

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Aydın’da da sık sık gündeme gelen su faturalarının yüksek olmasındaki neden olarak gösterilen şebeke suyu temininde tesislerde kullanılan elektrik fiyatlarını gündeme taşıdı. “Suya erişim, temel bir insan hakkı ve vatandaşların en temel ihtiyaçlarından birisidir” diyen Sezgin, Ekonomi Bakanı Berat Albayrak tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. 

ELEKTRİK MALİYETİNİN ORANI YÜZDE 75
İYİ Partili Sezgin soru önergesinde “Suyun sağlıklı ve yeterli bir şekilde temin edilmesi, sosyal devletin ve belediyelerin başta gelen görevleri arasındadır. Belediye sınırları içinde şebeke suyu hizmeti sağlama sorumluluğu belediyelere aittir. Belediyeler bu amaçla arıtma ve dağıtım tesisleri kurarak şebeke suyunun vatandaşa ulaşmasını sağlamaktadır. Şebeke suyunun kullanıcılara servis edilmesi için belediyeler tarafından sağlanan hizmetin maliyetinin çok önemli bir kısmını, tesislerde kullanılan elektrik maliyetleri oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

ŞEBEKE SUYUNA VATANDAŞIN ULAŞIMI MALİYETLİ
Çeşitli belediyelerden alınan bilgilere göre hizmetin yerine getirilmesi için gerekli olan maliyetlerin büyük kısmının elektrik maliyetleri olduğuna dikkat çeken Sezgin, “Bu oran belediyelerin toplam elektrik sarfiyatının %75’inden fazlasına teşkil etmektedir. Bu maliyet de su faturalarında vatandaşlara yansıtılmakta, dolayısıyla vatandaşların şebeke suyuna ulaşım maliyeti yükselmektedir” dedi.

“İNDİRİM YAPILMASI MÜMKÜN MÜDÜR?”
Sezgin soru önergesinde Bakan Albayrak’a “Ülkemizde belediyelerin elektrik maliyetlerinin toplam ne kadarı su hizmetlerinin sağlanmasından kullanılmaktadır? Sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak ve vatandaşın suya erişim hakkını daha uygun maliyetle kullanmasını sağlamak amacıyla Bakanlığınız tarafından, belediyelerin su hizmetinde kullandıkları elektrik maliyetlerinde yaklaşık %50 dolaylarında bir indirim yapılması mümkün müdür? Bu yönde bir çalışmanız bulunmakta mıdır?” sorularını iletti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum