Sultanhisar meclisi gerildikçe gerildi

Sultanhisar meclisi gerildikçe gerildi
ABONE OL
Sultanhisar Belediye Meclisi Mayıs Ayı olağan toplantısının 1. oturumunda gergin anlar yaşandı.

(SİMGE ATA)  AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Çınar, CHP'li Başkan Osman Yıldırımkaya'nın başkanlığındaki mecliste çoğu gündem maddesine itiraz ederken bazı maddeler sözlü diyaloğa neden oldu. Sultanhisar Belediye Meclisi Mayıs ayı olağan toplantısının 1. oturumu Osman Yıldırımkaya başkanlığında tam katılımla yapıldı. 2'si ek önerge olmak üzere toplam 17 maddenin görüşüldüğü toplantıda AK Partili meclis üyesi ve Eski Atça Belediyesi Başkanı Mustafa Çınar, kendilerine hiçbir komisyonda yer verilmediğini öne sürerek sitemde bulundu. Sitemini çoğu maddeye ret oyu vererek belli eden Çınar'a, Yıldırımkaya tepkisiz kalamayınca gergin anlar yaşandı.
"NEZAKETEN BİZE DE YER VERMELİYDİNİZ"
Toplantıda ilk olarak birliklere ve Çiftçi Malları Koruma  Meclisi’ne temsilci seçimi yapıldı. Buna göre Aydın Afet Hizmet Birliği’ne Gülay Karaşıray, Türkiye Belediyeler Birliği’ne İlhan Özdemir, Hayvan Islahını Geliştirme ve Sağlığını Koruma Birliği’ne  Okan Yalçınkaya, Tarihi Kentler Birliği’ne Mustafa Kırcalı, Gayrimenkul Satış Komisyonu'na Necdet Arıkan asil üyeler olarak seçildi. Seçilen birlik üyelerinin hepsinin CHP ve İYİ Partili olması üzerine AK Partili meclis üyesi Mustafa Çınar'dan tepki geldi. Çınar Aydın Büyükşehir Belediye Meclisini hatırlatarak, "Özlem Hanım böyle yapmazken siz neden böyle bir nezaketsizlik yapıyorsunuz anlamıyorum. En azından Afet Birliği'ne nezaketen bizden birini seçebilirdiniz" dedi. Çınar, Yıldırımkaya'ya "Sultanhisar'ı hep birlikte yöneteceğiz" sözlerini de hatırlatarak çıkan sonuca ret oyu verdi. Karar, oy çokluğuyla kabul edildi.
Öte yandan Çiftçi Malları Koruma Meclisi'ne gizli oyla yapılan oylama sonucunda asil üye olarak Cihan Öncan, Kerim Gülova, Cemal Bektaş, Şenol Kıllıoğlu, Süreyya Balaban, yedek üye olarak Tahir Yıldırım, Ömer Erçin, Mehmet Güngör, Vedat Aktaş ve İbrahim Uzak seçildi.
ATÇA’DAKİ TESİS POLEMİK KONUSU OLDU
Toplantıda Atça’da bulunan ve mülkiyeti Spor Genel Müdürlüğüne ait olan tesisin kullanım hakkının 10 yıllığına Sultanhisar Belediyesi'ne verilmesini kapsayan 7'inci madde sözlü diyaloğa neden oldu. Yıldırımkaya bu tesisi amme görevi yaparak yönetmelerine rağmen birileri tarafından para kazandıkları iddiasıyla şikayet edildiklerini söyledi. "Orada deve güreşi yapıp para aldığımızı iddia ederek birileri bizi şikayet etti" diyen Yıldırımkaya sorunu ortadan kaldırmak adına tesisin 10 yıllığına belediyeye tahsis edilmesi teklifini meclise sundu. Çınar, "O tesisi 2009 yılında biz yaptık. O zaman da siz bizi şikayet etmiştiniz" diyerek tartışmanın fitilini ateşledi. Bunun üzerine Başkan Yıldırımkaya, "Demek ki bizi siz şikayet ettiniz. Benim böyle bir iddiam yoktu ama verdiğiniz cevaptan yaranızın olduğunu bu yüzden gocunduğunuzu anlıyoruz. Tesise festival adı koydurdunuz. Kamu zararı çıkacak diye ödünüz koptuğu için festival adı koydurdunuz. Araya soktuğunuz siyasetçileri de biliyoruz" dedi. 
Yıldırımkaya, polemiğin uzamaması için maddeyi meclisin onayına sunarken, oy çokluğuyla tesis 10 yıllığına belediyeye tahsis edildi.
"DANANIN ALTINDA BUZAĞI ARIYORSUNUZ"
Bir sonraki maddede Sulter Şirketi'nde belediye tüzel kişiliğin temsil eden Olgun Topbaş'ın yetkisinin sonlanması, temsiliyetin Başkan Yıldırımkaya'ya geçmesi oylandı. AK Partili Çınar bu madde de şirketten faaliyet raporu alamadığını öne sürerek bir gerilime daha neden oldu. Yıldırımkaya rapor verebileceklerini söyleyerek, "Sulter'in hiçbir faaliyeti yok. Hiçbir matematiği olmayan, hiçbir esprisi olmayan, mal varlıklarıyla öylece duran bir şirketten söz ediyoruz. Dananın altında buzağı arıyorsunuz. Konunun dışına çıkıyorsunuz" dedi. Taleplerin önerge şeklinde meclise sunulması gerektiğini hatırlatan Yıldırımkaya, Çınar'ın toplantının başından beri sürdürdüğü ayrışmaya karşılık "Biz burada bir aileyiz" şeklinde cevap verdi. AK Partili Çınar ise "Böyle aile olmaz" yanıtı vererek gergin havanın dağılmasına müsaade etmedi. Karar oy çokluğuyla kabul edildi.
BAŞKAN YILDIRIMKAYA’YA SENDİKA YETKİSİ 
Toplantıda ayrıca Sultanhisar Belediyesi’nde çalışan  kamu görevlilerinin  Sosyal Dayanışma Teminatı alabilmesi için yetkili sendika ile toplu sözleşme yapmak üzere Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya’ya yetki verilmesi oy çokluğuyla kabul edildi. 2018 Bütçe Kesin Hesabı Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilirken Sultanhisar Belediye Meclisi Mayıs Ayı ikinci oturumunun 9 Mayıs Perşembe günü yapılması kararlaştırıldı. 

 

whatsapp-image-2019-05-08-at-15-36-141.jpegwhatsapp-image-2019-05-08-at-15-36-142.jpegwhatsapp-image-2019-05-08-at-15-36-14.jpeg

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.