TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Susuzluk tehlikesinin farkında mıyız?

A+A-

Suyun hayatımızdaki önemi konusunda sanırım ne söylesek az kalır. Doğadaki denge bir yandan suyu toprakla buluştururken bir yandan da su kaynakları ve yağmurlarla bizlere suyu geriye veriyor. Sağlığımız için olmazsa olmaz olan ve doğanın bize sunduğu bu güzelliği ne kadar dikkatli kullanıyoruz? Bizlere bu kadar faydası olan suya ne kadar saygı duyuyoruz?

Su konusunda her zaman kuraklık tehlikesi yaşıyoruz. Bu konuda her zaman dikkat etmemiz gerekiyor ama son dönemde yaşadığımız durum ortada. Gerçekten zor bir süreçteyiz. Barajlarımızdaki su miktarı ciddi oranda düştü. Doğa elbette yağmurlarla yada karla bize su kaynağı sağlayacaktır. Devlet kurumları da su kaynakları konusunda bir çok projeyi hayata geçiyor. Ancak bizlere de düşen görevler var. 

Burada bireysel anlamda yapabileceklerimiz özellikle evlerde çok önemli. Alacağımız ufak önlemlerle gelecekte su sıkıntısı yaşamamızın önüne geçebiliriz. Lütfen suyu dikkatli kullanalım. 

Malum koronavirüs pandemisinde hijyen çok önemli. Buna mutlaka dikkat etmeliyiz ama hijyen sağlayalım derken su tasarrufunu da göz ardı etmemeliyiz. Örneğin sık sık ellerimizi sabunlasak da bu esnada suyu kapatmamız bile çok önemli. Sadece kendinizin aldığı önlemi milyonlarca insanın aldığını bir düşünsenize. Su konusunda alınacak tedbirlerden sadece bir tanesi bu. Suyumuzu dikkatli kullansak da bu süreçte hijyen kurallarına da dikkat etmeye devam edelim. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar