Normal şartlarda litresini 15 liradan sattıkları sütü, bayramda alıcı çıkmadığı için 7.5 TL’ye vermek zorunda kaldıklarını belirten Nazilli ve Çevreleri Tarımsal Kalınıma Kooperatifi (Ör-Koop) Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Onal, “Bu nedenle bayram ve resmi tatil günlerinde Aydın’ın günlük zararı 4 milyon 687 bin 500 TL’ye ulaşıyor” dedi.

A W230621 03

“BAKANLIK KONUYA EL ATMALI”

Nüfus müdürlüklerinden KPSS'ye özel mesai! Yarın açık olacaklar Nüfus müdürlüklerinden KPSS'ye özel mesai! Yarın açık olacaklar

Yaklaşık 8-10 yıldır yapılan yanlış uygulamalar nedeniyle süt üreticisi ve süt toplama kooperatiflerinin bu hale geldiğini söyleyen Onal, “Maalesef bayram ve birkaç günlük resmi tatili olan özel günler süt üreticisi açısından kabus gibi oluyor. En mutlu günlerimiz hem süt üreticilerinin hem de süt toplayan kooperatif ya da firmaların zarar ettiği günler olduğu için sıkıntılı günler olarak addediliyor. Sütlerin alınıp satılmadığı günlerde üreticinin sütleri Türkiye Süt Kurumu marifeti ile alınmalı.

A W230621 01

Bu sorunun şimdilik başka çözümü görünmüyor. Sadece Aydın ilinde günlük yaklaşık süt üretimi 1250 ton civarında. Sadece Aydın özelinde ele aldığımızda Aydın ilinde bayram günleri şehrin günlük zararı 4 milyon 687 bin 500 TL’ye tekabül eder. Bunu her bayram günü ile çarparsak maalesef memleketimizin zararı onlarca milyona ulaşıyor. Bu işin çözümü için defalarca öneri sunduk. İlgili kurum ve bakanlık yetkilileri talep ederse yine çözüm önerilerimizi yineleriz” diye konuştu.

A W230621 02

Kaynak: İHA