Tanzim değil, göver kuyruğu

Tanzim değil, göver kuyruğu

Ülke genelinde cep yakan sebze-meyve fiyatlarının ardından vatandaş, fide satış noktalarına yöneldi.

A+A-

(SİMGE ATA) Küçük de olsa üretim yapabileceği alanı bulunan vatandaşlar, özellikle kilogram fiyatı 8 TL'ye kadar tırmanan soğanın üretimine başladı. Bu bakımdan halk arasında göver olarak bilinen tohumluk küçük soğana yönelen vatandaşlar, tohum dükkanları önünde kuyruk oluşturdu. Ortaya çıkan manzara, İstanbul ve Ankara'da kurulan tanzim satış merkezleri önündeki kuyrukları akla getirdi.
Belediyeye ait tanzim satış noktalarının bulunmadığı Nazilli'de, artan sebze-meyve fiyatlarından yakınan tüketici tohumculara yöneldi. Evinin önünde küçükte olsa bahçesi bulunan vatandaşlar özellikle son aylarda 7 TL'ye kadar tırmanın soğanın tohumuna rağbet gösterdi. Tohumcu esnafı artan talebe yetişmekte güçlük çekiyor.

"ARZ TALEP MESELESİ"
Nazilli'de Balıkçı Çarşısı içerisinde yer alan Güvenir Tohumculuk, küçük çaplı üretim yapmak isteyen vatandaşların kuyruk oluşturduğu yerlerden yalnızca biri. 30 yıldır tohumculuk yapan işletmeci Ali Özkan bir yandan işlerinin artmasına sevinirken bir yandan da vatandaşın haline üzülüyor. Mart ayıyla birlikte domates, biber, patlıcan ve soğan dikim mevsiminin başladığını aktaran Özkan, bu sezon geçen sezonlara nazaran çok daha fazla yoğunluk yaşıyor. Özkan, Nazilli'nin tarım kenti olduğunu hatırlatarak her yıl talebin arttığını ifade ediyor ancak artan sebze fiyatlarının etkisinin de büyük olduğunu düşünüyor. "Burada yaşayan herkesin evinin önünde küçük de olsa bir arsası var zaten" diyen Özkan, tohum satışlarının arz talep meselesine bağlı olduğunu kaydetti.

"3 KG SOĞAN FİYATINA 40 KG ÜRÜN ELDE EDİLİYOR"
Bu aylarda sera altı ürünlerden olan domates, biber, patlıcan ve salatalık gibi ürünlerin yetiştirildiğini dile getiren Özkan, "Şu an hasatta olanlar tükenmek üzere. Pazarda fiyatların yüksek olması vatandaşı tüketim malları arasında bulunan temel gıdaları üretmeye sevk etti. Özelikle göver olarak bilinen tohumluk soğanın satışına yetişemiyoruz. Evinin önünce ya da saksıda yetiştirmek üzere vatandaş azar azar alıyor ekip dikiyor. Bunu yapmakta haklılar çünkü bundan iki sene önce 3 kilogram soğanı 5 TL'ye satılıyordu. Bugün vatandaş aynı fiyata bir kilogram soğan alabiliyor" dedi. 
Talep gören göverin fiyatı 12 TL ila 25 TL arasında değişiyor. Göverin birçok çeşidi bulunduğunu aktaran Özkan, "Elde edilen ürün tohumun iriliğine ufaklığına göre değişiyor. Orta boy diktiğinde yaklaşık 40 kilogram ürün elde edilebiliyor" diyerek küçük çaptaki üretimin rekoltesini paylaştı.

TOHUMA DA ZAM GELDİ
Göverin kilogram fiyatının önceki senelerde 3.5-4 TL arasında olduğunu söyleyen Özkan, 2018 yılı içerisinde hotuma yüzde 40 zam geldiğini ifade etti. Özkan artışın sebebini, "Göveri fiyat artışına rağmen satabiliyoruz ancak satışı azalan tohumlarımız da oldu. Örneğin karpuz ekimi bu sene biraz daha az görünüyor. Karpuzun tohumunu geçen sene 1 TL 75 kuruştan satıyorduk, bu sene 2 TL 75 kuruşa satıyoruz. Salatalık da arttı. Bu fiyatlar bu yıla kadar afaki boyutlarda artmamıştı. Diken de çoğalınca bu ürünlerin fiyatının arttığını gördük" ifadeleriyle açıkladı.

YERLİ TOHUM ÜRETİMİNDE ÖNEMLİ HAMLELER
Özkan, toplumda yerli tohum üretiminin sınırlı olduğu algısı üzerine de fikirlerini paylaştı. Yerli tohum üretiminin sınırlandırıldığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade eden Özkan, "Vatandaş tohumların hibrit olduğunu düşünüyor. Mesela bizdeki ürünlerin yüzde 90'ı yerli. Tohumlarımızın çoğunluğu Antalya'dan geliyor. Yerli firmalar tarafından üretiliyor. Firmalardan birinin yaklaşık 600 dönümlük sera alanında üretim yaptığını biliyoruz. Yani yerli tohumlarımız dışarıdan aldığımız tohumlara eş değer kalitede. Toplumdaki algı GDO'lu olduğundan yana ancak bu algının da yanlış olduğunu düşünüyorum. Bunların genleriyle oynanmıyor. Islah çalışmaları da yapılıyor. Pantenti alınan ürün pazara sunuluyor" dedi. Antalya'da bir firma tarafından patates tohumu üretilmeye başlandığını söyleyen Özkan, "Türkiye artık patates tohumu ithal etmeyecek, ihraç edecek' söylemiyle yola çıkan yeni bir firmadan söz ediyoruz. Bu son derece önemli bir hamle. Türkiye'de bu türlü gelişmeler de yaşanıyor. Öyle ki tohumculukta yüzde 80'lik pazar payı elimizde" şeklinde konuştu.

"GİRDİ MALİYETLERİ ÜRETİMİ AZALTIYOR"
Özkan, tohumcu esnafı olarak yaşadıkları yoğunluktan her ne kadar memnun olduklarını söylese de çiftçinin tarlada yaşadığı üretim sıkıntısına üzülüyor. "Mazot, gübre ve ilaçların girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerekiyor" diyen Özkan, bu faktörlerin üretimi azalttığını bunun da pazara yansıdığını savunuyor. Bu bakımdan mevcut desteklerin arttırılması gerektiğini söyleyen Özkan, "Devlet girdi maliyetlerini düşürdüğü takdirde tarıma elverişli topraklarımız canlanacaktır" dedi.

"BAHÇE VARKEN PAZARDAN ALMAYALIM"
Göver alışverişi yapan vatandaşsa pazardaki fiyatlardan dert yandı. İki farklı göver alan Süleyman Çolak, "Pazardaki fiyatlardan dolayı kendim dikmeyi uygun görüyorum. Zaten kendi yiyeceğimiz kadar dikiyoruz. Kilogramı 18 TL olandan ve 20 TL olandan aldım. Bunlardan bir hayli soğan elde ederim. Yaza doğru ürünleri elde ederiz. Kilogramına pazarda 5 TL vereceğime küçük bir bahçem var orada bunları dikiyorum" dedi. Leyla Uçar isimli bir başka vatandaş da "Bahçe varken pazardan almayalım dedik" ifadeleriyle mutfağına girecek olan sebzelerin hesabını yaptı.

tanzim-degil-gover-kuyrugu-98804-207ab66d3f4a7ecea7f7891ca3b37376.jpgtanzim-degil-gover-kuyrugu-98804-8737437b796a98ffe8e4aae99ff48aeb.jpgtanzim-degil-gover-kuyrugu-98804-b42d2efd1d89f6a9d71ada94d68d0992.jpg
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.