AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

TARİHİ GİYSİLER ve KENT MÜZESİ 

A+A-

Hafta sonu Adnan Menderes Üniversitesi’nin öncülüğünde, Aydın Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Ekonomi Kulübü’nün katkıları ile gerçekleştirilen Yörük Ali Efe Uluslararası Halk Kültürü Araştırmaları Sempozyumu gerçekleştirildi.

Bugüne dek Aydın’da yapılması gereken ve geç kalmış bir çalışma. Emeği geçenlere teşekkür elbette boynumuz borcu ve tüm emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Özellikle de sempozyum içerisinde yer alan “Geçmişten Günümüze Anadolu Kıyafetleri” defilede sergilen tarihi giysilerin köy köy, ev ev dolaşarak toplanmasında büyük emeği geçen ve giysilerin sunulmasının organizasyonunu gerçekleştiren Meslektaşımız Olay Aydın’ın sahibi Fatma Yazıcı’ya ayrıca teşekkür etmek isterim. Aydın’ın ve Anadolu’nun her köşesinden kültürel varlıklarımızın gün yüzüne çıkmasına ve büyük kitlelerle buluşmasına sağladığı katkı yadsınamayacak kadar büyük. 

KENT MÜZESİ
Burada Aydın Büyükşehir Belediyesine, Efeler Belediyesi’ne büyük bir görev düşüyor. Bu köy köy, ev ev dolaşılarak toplanan ve bir koleksiyon haline getirilen kültürel değerlerimiz olan giysilerimizin açılacak olan KENT MÜZESİ’nde sergilenmesini sağlamaları. Böyle bir müzede Aydın ve Yöresi’nin giysileri, kap ve kacakları sergilenmeli ve genç nesiller tarihimizi görsel objelerle de öğrenmeli deneyimlemeliler.

KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATMAK İÇİN HEPİMİZ BURADAYIZ
Ne diyor Aydın Kültür Turizm Derneği Başkanı Fatma Yazıcı?
“Efelerin Efesi Yörük Ali Efe’nin şehri Aydın’da kültürümüzü yaşatmak ve gelecek nesillere kültür aktarımını doğru bir şekilde sağlamak için buradayız.”

Evet bu yolda atılacak en önemli adımlardan biri kurulacak olan KENT KÜLTÜRÜ müzesi olacaktır. Öyle umuyorum ki, Büyükşehir Belediyesi ya da Efeler Belediyesi böyle bir müzeyi Aydın’a ve kültürümüze kazandıracaktır.

KÜÇÜK BİR SERZENİŞ
Sempozyumun son günündeki oturumunda tarih araştırmacıları yazarlar sunumlarını yapmak için salonda yerlerini almışlar. Ne acı salonda 40-50 kişiye konuşmak zorunda kaldı konuşmacılar. Onlarda otuz yaş üzerinde insanlar. Gençler yok. Üniversitenin Tarih Bölümü öğrencileri yok. Öğrenim gördükleri ilin tarihi ile ilgili hiçbir merakları yok. Bir de üstüne üstlük oturumu yöneten muhterem “Çadırda kitap fuarı” kurulması ile küçümser konuşmalar yapıyor. Adama demezler mi, Yörük Ali Efe Sempozyumu'’da senin tarih bölümü öğrencilerin nerede diye…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar