Tarım Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı       

Tarım Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı       

Aydın'da, zirai aletler, tarım ekipmanları ve yöresel ürünlerin sergilendiği "8. Aydın Uluslararası Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı"nın açılışı Vali Yavuz Selim Köşger’in katılımıyla gerçekleştirildi. 

A+A-

ABDURRAHMAN FIRAT- Tariş Pamuk Depolarında gerçekleştirilen 8. Aydın Uluslararası Tarım Gıda ve Hayvancılık Fuarı 4 gün boyunca kapılarını vatandaşlara açık tutacak. 358 firmanın katıldığı fuarın açılışında açıklama yapan Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, fuarda Aydın firmalarının katılımının az olduğuna dikkat çekti. 

“İLGİ YÜKSEK DÜZEYDE”
Aydın’ın tarımsal mekanizasyonda öncü illerden biri olduğunu ifade eden Vali Köşger, “Aydın 8. Uluslararası Tarım Fuarının açılışını gerçekleştirdik. Her yıl olduğu gibi çiftçilerimizin, üreticilerimizin ilgisi yoğun. Aynı zamanda tarımsal mekanizasyonla ilgili Türkiye’de önder illerden biri olan Aydın’da tarım fuarına makine, ekipman üreticilerinin katılımı da yoğun. Burada bir parantez açmak istiyorum. Aydın firmalarının az katılmış olduğunu belirteyim. Onların da bu fuara rağbet etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu fuar uluslararası bir fuarsa ve iddiamız buysa Aydın firmalarının kendilerini tanıtacak böyle bir zemini ve mecrayı kaçırmamaları lazım. Türkiye’nin her tarafından tarım fuarına ziyaretçi geliyor. İlgi yüksek düzeyde. Dolayısıyla Aydın firmalarının da ortamdan yararlanması lazım” diye konuştu.  

“AYDIN ÜRETTİĞİ 5 ÜRÜNLE TÜRKİYE’DE BİRİNCİ”
Türk tarımının değişen teknolojiyi takip etmesi gerektiğini savunan Köşger, ekipman üreten firmaların ve çiftçilerin böyle zeminler de buluşması gerektiğinin altını çizdi.  Aydın’ın ürettiği 5 ürünün Türkiye’de birinci olduğunu hatırlatan Köşger, açıklamasına şu şekilde devam etti: “Tarımda mekanizasyon önemli. Üretime insan gücüyle malumunuz belirli bir seviyeye kadar getirebiliyorsunuz. Tarımsal mekanizasyonla üretim 3’e 5’e aritmetik olarak katlanarak gidiyor.  Ve her sene teknoloji değişiyor. Dünyada gelişmeler oluyor. Türk tarımının da bu gelişmeleri takip etmesi lazım. O anlamda hem ekipman üreten firmalar hem de çiftçilerimizin böyle zeminler de buluşması ve yeni teknolojilerin Türk tarımına adapte etmeleri önemli. Her zaman söylediğimiz gibi Aydın tarımda öncüllerden birisi. Aydın’ın ürettiği 5 ürün Türkiye’de birinci. 21 tane de üründe ilk üçün içinde. Dolayısıyla Aydın tarımda öncü şehirlerden birisi. Bu rolünü artırarak devam etmesi ancak mekanizasyonla ve teknolojiyle tarımı buluşturmamız sayesinde olacak. Hayırlı uğurlu olsun.”


Tarım Fuarında stantları ziyaret eden protokole Aydın Ticaret Borsası tarafından kestane, incir, zeytin, incir reçeli gibi ürünler ikram edildi. Protokol, ürünlerin tadına baktı. 

GEÇEN YIL 80 MİLYONLUK SATIŞ YAPILDI
Geçen yılki tarım fuarında 80 milyonluk satışın yapıldığını ifade eden Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur,  “Bu yıl Aydın’da 8’inci Tarım Fuarını gerçekleştirdik. Geçen yıl 80 milyon liralık satış yapılmıştı ve 208 bin ziyaretçi fuarı ziyaret etmişti. Türkiye’de en çok ziyaret edilen ziyaretçi açısından dördüncü fuarız. Bu yıl 358 firma katıldı. Bu yıl ziyaretçi sayısı ve satış açısından geçen yılın üzerinde bir hedef belirledik.  Aydın’da inşallah yeni fuar alanı yapıldıktan sonra daha iyi bir ortamda bu ziyaretçi sayısını ve katılımcı firma sayısını arttırarak Aydın ekonomisine katkı sağlayacağız. Aydın’da tarıma, sanayiye dayalı üretim yapan üreticilere daha faydalı olmak adına bu fuarın hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

KOSGEB, İNCİR KAHVESİ İKRAM ETTİ
İncir çekirdeği yağını çıkaran Huriye Çetinel Aydın da KOSGEB öncülüğünde fuara katıldı. KOSGEB Aydın İl Müdürü Sadullah Dülger, incir çekirdeği yağı çıkarıldıktan sonra arta kalan posanın kuş yemi olarak kullanıldığını ama üç firmayı bir araya getirerek bu posanın artık kahveye dönüştürülerek ülke ekonomisine kazandırıldığını söyledi.  İncir çekirdeği kahvesinin marka haline getirilerek tescillendiğini belirten Dülger, fuarda vatandaşlara ücretsiz şekilde tattırdıklarını söyleyip “Amacımız, yöremizde üretilen ürünlerin ham halde satılmasın. Değere dönüşsün. Markaya dönüşsün. Devletin de KOSGEB aracılığıyla destekleri var. Girişimciler bunlara başvurmaktan çekinmesinler. Ülke ekonomisi için güzel şeyler yapsınlar” diyerek çağrıda bulundu. 

Fuara Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti Aydın Milletvekilleri Rıza Posacı, Metin Yavuz ile Bekir Kuvvet Erim, CHP Aydın Milletvekilleri Süleyman Bülbül ve Hüseyin Yıldız, Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Evrim Karakoz, Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay, Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan, KOSGEB Aydın İl Müdürü Sadullah Dülger, MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık, AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, kurum ve kuruluş müdürleri, parti il ve ilçe başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

tarim-fuari-kapilarini-ziyaretcilere-acti-146280-64a3ba5e259f85b091547311945aa229.jpgtarim-fuari-kapilarini-ziyaretcilere-acti-146280-1905189efd8d06d1e0b4d2591dcdf65e.jpgtarim-fuari-kapilarini-ziyaretcilere-acti-146280-541643016e1054a81a1ab77b1a1bbe11.jpg

FOTOĞRAFLARIN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.