Tarımdaki sorunları Pakdemirli’ye taşıdılar 

Tarımdaki sorunları Pakdemirli’ye taşıdılar 

AK Parti Aydın Milletvekili ve Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Metin Yavuz ile AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi makamında ziyaret etti. 

A+A-

(MURAT TAN) Ankara’da Aydın’ın bazı sorunlarının çözümüne dönük girişimlerini sıklaştıran AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz ile AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Aydın’daki tarımsal konularla ilgili bazı sorun ve talepleri ilettiler. Ziyarette, Söke Çayı’nın ıslahı, Söke’de bulunan Tarımsal Hizmet İçi Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne (TAYEM) yeni sosyal tesislerin yapılması, pamuk primi desteklemelerinde yüzde 30’luk kalan ödemeyle et ve süt sektörlerindeki bazı sıkıntılara dönük çözüm önerileri masaya yatırıldı. 

“PAMUK PRİMLERİ EN KISA ZAMANDA ÖDENECEK” 

Gerçekleşen ziyaretle ilgili açıklamada bulunan AK Parti Aydın Milletvekili Yavuz, “Sayın Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye bir süredir pamuk üreticilerimizin de beklenti içerisine girdiği prim desteklemelerinden kalan yüzde 30’luk ödemenin ne zaman yapılabileceğini sorduk. Bakanımız Maliye Bakanlığı’ndan Tarım ve Orman Bakanlığı’na gerekli ödenek aktarılır aktarılmaz en kısa zamanda ödeme yapılacağını söyledi. Çiftçilerimizin hesaplarınaa bir önceki yüzde 70’lik ödeme Ramazan Bayramı’ndan önce yapılmıştı. Ben kalan yüzde 30’luk ödemeye denk gelen 70 milyon liranın da Aydınlı üreticilerimizin hesaplarına Kurban Bayramı’ndan önce yatırılacağını tahmin ediyorum” dedi. 

“TAYEM’E YENİ SOSYAL TESİSLER KAZANDIRACAĞIZ” 

Söke’de İzmir-Bodrum Karayolu üzerinde 720 dekarlık arazi üzerinde kurulu Tarım ve Orman Bankalığı Zirai Üretim İşletmesi, Tarımsal Yayım ve Hizmet içi Eğitim Merkezi’nin (TAYEM) tarımsal alanlarda verdiği eğitimlerle adeta Türk Tarımının Eğitim üssü haline geldiğini  söyleyen AK Parti Aydın Milletvekili Yavuz, “TAYEM, Türk tarımının gözbebeği bir kuruluştur. TAYEM’de bir takım yenilik ve düzenlemeler yapılması noktasında da Sayın Bakanımıza taleplerimizi ilettik. TAYEM’de halihazırda 40 kişilik misafir odası var ve zaman zaman türlü eğitimler için ülkemizin dört bir yanından gelen üreticilerimize yeterli cevap verilemiyor. Orada yeni bir sosyal tesis yapılması noktasında da Bakanımız gerekli talimatları verdi. İlerleyen süreçte projenin hazırlanmasıyla birlikte TAYEM’e yeni sosyal tesisler kazandırmayı planlıyoruz” diye konuştu. 

“SÖKE ÇAYI’NIN ISLAHINA BU YIL BAŞLAYACAK”

Söke Çayı’nın halihazırda 2.5 kilometrelik ilçe merkezindeki kısmında ıslah ve düzenleme çalışmalarının başlatılması için ihale hazırlık sürecinin devam ettiğini söyleyen Yavuz, “Bakanımıza Söke Çayı’nın ıslah ve düzenlemesiyle ilgili taleplerimizi de ilettik. Kendisi de toplamda 6.5 kilometreyi kapsayan Söke Çayı’nın ıslah ve düzenleme çalışmalarının 2.5 kilometrelik ilk etabıyla ilgili çalışmaların hızlanmasıyla ilgili olarak sürece hız kazandırılması için yetkililere gerekli talimatları verdi. 2019 yılı yatırım programına alınan Söke Çayı’nın ıslahı ve düzenlemesiyle ilgili ihaleye çıkılmasının ardından bu yıl içinde 2.5 kilometrelik güzergahtaki çalışmaların ivedilikle tamamlanması için DSİ yetkilileri de üzerine düşeni yapacak” diye konuştu. 

“ET SEKTÖRÜYLE İLGİLİ SIKINTILARI İLETTİK”  

Bakan Pakdemirli’ye Aydın’daki tarımda yaşanan türlü sıkıntıları ve üreticilerin bazı taleplerini ilettiklerini söyleyen AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, “Et ve süt sektöründe bir takım sıkıntılarla ilgili olarak Bakanımıza üreticilerimizin taleplerini ilettik. Et fiyatlarında yeni düzenleme ve dengelemeyle ilgili üreticilerin beklentileri var. Kendisi ilerleyen süreçte bir takım yeni düzenlemeler noktasında da üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi. 3. Tarım ve Orman Şurası’nda da tarımda ülkemizin ve Aydın’ın 25 yıllık yol haritası belirlenecek. Bu anlamda da Aydınımıza da tarımsal anlamda ivme kazandıracak konularla ilgili de Bakanımız ile birebir istişarelerde bulunduk” dedi. 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.