“Tatbikattan önce güveni vermeliyiz”

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilcisi Hasan Kuru öğrencilere, tatbikat verilmesinden ziyade sağlam yapılar yapılarak binaların, yıkılmayacağı konusunda “güven” duygusunun verilmesi gerektiğini söyledi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilciliği 1-7 Mart Deprem Haftası dolayısıyla basın açıklaması düzenledi. Odanın Aydın temsilcisi Hasan Kuru, şehirlerdeki yapıların, uzayda tasarlanıp uzay ortamında imal edilmediğini söyledi. Jeoloji olmadan, depremler ve afetlerle mücadelenin olmayacağını ifade eden Kuru, şöyle devam etti:
“Doğa kaynaklı afetlerle mücadele de 1999 yılından beri Jeoloji Mühendisliği disiplininin yok sayılması, göz ardı edilmesi veya etkisiz ve yetkisiz bırakılması akla ve bilimselliğe ihanettir. Ülkemizde yapı ve ruhsat kontrolü yapan belediyelerimizde ve yapı denetim firmalarında, jeoloji mühendislerinin görev alması gerekmesine rağmen böyle bir zorunluluk yoktur. Uzmanlık alanlarımızdan birisi olan afetlerle mücadele konusu, seller, su baskınları ve depremler vb. afetleri kapsamaktadır. Olduğu zaman etkilerini en üst düzeyde yaşayarak gördüğümüz afet etkilerini azaltmak veya tamamıyla ortadan kaldırmak elimizdedir.” 

 

İLK KEZ AYDIN’DA UYGULANIYOR
Yapı denetim firmalarında jeoloji mühendislerinin asli denetçi olarak görev yapması gerektiğini işaret eden Kuru, “Ülkemizde maalesef belediyelerimizde olduğu gibi yapı denetim firmalarımızda da denetçi jeoloji mühendisleri yoktur. İnşa edilen yapıların çoğunluğu zemin etütlerine uygun bir şekilde imal edilmemektedir. Yerbilimine uygun yapı imalinin etkin denetlenmediği hiçbir projenin gerçek anlamda afete dayanıklılığından söz edebilmek mümkün değildir. Aydın Valiliğimize ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne teşekkür ediyoruz. Türkiye’de ilk defa,  TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilciliğinin girişimi ve çalışmaları sonucu ve kamu idaresinin inisiyatifiyle Aydın’da faaliyet gösteren yapı denetim firmalarında yılbaşından itibaren jeoloji mühendisleri hizmet vermektedirler. Ülkemiz için ilk olması açısından önem arz eden bu uygulamanın bakanlık yönetmeliğine girerek uygulanması afet güvenliği için hayati önem arz etmektedir.” dedi.

 

SEMPOZYUMLAR İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILIYOR
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilciliği ve Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin afetler, çevresel etkiler, kuraklık ve yeraltı suyu konularında işbirliği protokolüyle ortak çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Kuru, Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na teşekkür etti. Gelecek aylarda valilik, büyükşehir belediyesi, Devlet Su İşleri, ve JMO Aydın İl Temsilciliği işbirliğiyle panel ve sempozyum düzenleyebilmek için çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

 

“RİSKSİZ BİR ALANDA YENİ YAPILARIN YAPILMASI LAZIM”
Türkiye’nin, depremsellikle ilgili sıkıntı çekme potansiyeli olan ülke olduğunu vurgulayan Kuru, “Kentsel dönüşüm adı altında riskli alanların bertaraf edilmesi risksiz yeni alanların oluşturulması ve bunların tespit edilmesiyle ilgili ciddi bir ortak çalışmalar yapılması gerekiyor. Tespit edilen riskli alanların kentsel dönüşüme sokularak önceden tespit edilmiş depreme ya da herhangi bir afete karşı daha risksiz daha duyarsız bir alanda yeni inşa yapıların yapılması lazım. Bizim bunların dışında güven sorunu var. Deprem haftası dolayısıyla birçok yerde tatbikat yapılıyor. Öğrencilere de depremden etkilenmemek için neler yapmaları gerektiği anlatılıyor. Ama asıl öğretmemiz gereken asıl kamuoyunun bilmesi gereken şey güven. Bu güvenle bizim yeni nesilleri yetiştirmemiz gerekiyor. O binanın deprem anında yıkılmayacağını, 7 büyüklüğündeki depreme dayanacağını bu ahlaki düzeyde imalatın olacağını, kontrol mekanizmalarının mükemmel olduğunu herhangi bir şekilde o binanın başına yıkılmayacağını bilen bir neslin yetişmesi gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

İzlenme: 434

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar