Tatilde hedefleri 12’den vuruyorlar  

Tatilde hedefleri 12’den vuruyorlar  

İl Spor Merkezleri bünyesinde faaliyet gösteren Okçuluk Kursunda yaklaşık 70 çocuk eğitim alıyor. Çalışmalar hakkında bilgi veren Okçuluk Antrenörü Mustafa Ali Akbulut, “Gençlerin gelişimine elimizden geldiği kadar katkıda bulunmaya çalışıyoruz” dedi. 

A+A-

(TÜRKER KOCAKAHYA)   Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın tüm illerde olduğu gibi Aydın’da da açtığı İl Spor Merkezleri tüm hızıyla çalışmalarını sürdürüyor. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün koordine ettiği organizasyonda okçuluk branşında da sporcular hedefi vurmak için eğitimlerine devam ediyor. Adnan Menderes Stadı’nda bulunan okçuluk alanında yapılan çalışmalarda İl Müdürlüğü Okçuluk Antrenörleri Mustafa Ali Akbulut ile Münevver Yakalı, yaklaşık 70 çocuğa eğitim veriyor. Çalışmaları değerlendiren Antrenör Akbulut, “Kayıt aldıktan sonra Temmuz ayı başında eğitimlerimize başladık. Çok fazla katılım talebi vardı. Yaklaşık 100 öğrenci talepte bulundu” dedi. 

ÇALIŞMA PROGRAMINI ANLATTI 
Çalışmaların hafta içi her gün gerçekleştirildiğini belirten ve farklı gruplar oluşturduklarını aktaran Akbulut, “Çalışmalarımız sabah 08:30 – 10:30, akşamları ise 18:00-20:00 saatleri arasında oluyor. Sabah grubu, Pazartesi-Çarşamba ve Salı- Perşembe günleri, akşam grubu ise bu 4 günün yanında Çarşamba-Cuma günleri de eğitim alıyor. Yani 3 ayrı gruba ayırdık. Burada okçuluğa daha önce başlamış deneyimli arkadaşlar da kurslara geliyor. Ancak onların atış alanları farklı olabiliyor. Özellikle onların Cuma günleri yoğun oluyor” ifadelerini kullandı. 

“İMKANLARIMIZ ÇOK GÜZEL”
Çok iyi imkanlarda çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Akbulut, “Sağlanan imkanlar bakımından önce Gençlik ve Spor Bakanlığımıza daha sonra Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüze, Müdürümüze ve şube müdürlerimize teşekkür ediyoruz. Çünkü çalışma şartlarımız gayet iyi. Salonumuz klimalı olduğu için çok rahat çalışabiliyoruz. Bu şartlar her yerde yok. Ülke gençlerinin gelişimine elimizden geldiği kadar katkıda bulunmaya çalışıyoruz” dedi. 

EĞİTİM SÜRECİNİ PAYLAŞTI 
Kursa katılan çocukların yaptığı çalışmaları anlatan Akbulut, “Eğitime başladıkları gün okçuluk sporunu tanıtıyoruz. Nedir, nasıl yapılır ve kuralları nelerdir konularını anlatıyoruz. Okçuluk bir spor olduğu kadar aynı zamanda ok ve yay bir silahtır.  Belli maddeleri var. O maddeleri okuyup öğrenmeleri gerekiyor. Çalışmalarda ise önce serum lastiği yada plates lastiği ile yay nasıl tutulur, temel duruş nedir, yayı asılma prensipleri nelerdir bunları anlatıyoruz. Daha sonra da kendimiz uygulamalı gösterdikten sonra çocuklardan bunları yapmalarını bekliyoruz. Hataları varsa düzeltiyoruz. İlk 2-3 hafta çocuklar sadece lastik asılıyor. Sonrasında lastik bırakma eğitimi veriyoruz. Daha sonra da ilk deneme atışlarını yaptırıyoruz. Sonraki haftalarda ise seri atışlar yapıyorlar. 5’ten başlayıp 10 ve 15 seriye yükseliyorlar” dedi.  

“SEVEREK BU SPORU YAPIYORLAR”
Aydın’da bu sene göreve başladıklarını dile getiren Akbulut, “Yeni bir oluşum ve yeni bir kan olduk. Yeni sporcularla Bismillah dedik bu işe başladık. 6 ay öncesine göre okçuluğa inanılmaz bir talep var. Okçuluk furyası ülkemizde almış gidiyor. Bizim tanıtım yapmamıza gerek kalmıyor. Okullara tanıtım yapıyoruz. Ama şu an ülkede TV’lerde yayınlanan dizilerde çocuklar okçuluğu görüp çok seviyorlar. Onlardan etkileniyorlar. Gelip severek bu sporu yapıyorlar” diye konuştu. 

“GELENİ GERİYE DÖNDÜRMÜYORUZ”
Kurs için kayıtların bittiğini ancak gelen çocukları geri döndürmediklerini belirten Akbulut, “Yeter ki çocuklar sokakta zararlı alışkanlıklar kazanmasın. Alkol, sigara yada uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklara bulaşmasın. Bu çocuklar gelsin burada spor yapsın. Çocuğun ailesi nerede olduğunu biliyor. Burada 3 hafta geride bile olsalar gruplara ayırıyoruz. Onları ayrı gruba alıyoruz. Aynı saatler arasında farklı gruplar oluşturarak hiç kimseyi dışarıda bırakmıyoruz” dedi. Akbulut son olarak salonda çalışma alanını anlatırken, denemelere 15 metre mesafeden başladıklarını ve bu mesafenin 20, 30, 50 hatta ileride 70 metreye çıktığını kaydetti.

tatilde-hedefleri-12den-vuruyorlar-ozel-haber-118736-3d9dbe3e1954a465450200d38c9dcdd8.jpgtatilde-hedefleri-12den-vuruyorlar-118736-5c9fcfd53c0737d895e40bf61883838b.jpgtatilde-hedefleri-12den-vuruyorlar-118736-b42e504575f65d0a83c265ce427f0fd6.jpgtatilde-hedefleri-12den-vuruyorlar-118736-c96dc0e8211728f368ff67137a57c842.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.