TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tatlı telaş (!)

A+A-

Herkesin hayatında en mutlu olduğu anlardan birisi sanırım evlendiği gündür. Evlilik öncesi yaşanan süreç, bu yolda verilen emek hepsi insanın severek yaptığı uğraşlar. Yuva kurmak kolay değildir belki ama yine de aileler ve çiftler için ‘tatlı telaş’lar. Buraya kadar sorun yok. Sorun nerede mi? Sorun bir malı ederinin çok üstünde satan kişilerde. 
Köşe yazacak kadar önemli bir konu mu bu diyeceksiniz ama gerçekten evlilik yolunda normalin üstündeki fiyatlar insanları mağdur ediyor. Her ürünün bir ederi vardır. Düğün telaşını düşündüğümüzde ev eşyasından kıyafetlere kadar birçok farklı alanda alışveriş yapılıyor. (Olması gereken de bu çünkü ihtiyaçlar belli). Ancak gözden kaçırılan konu şu. Bir çok işletme böyle özel günler için çok daha fazla fiyat belirliyor. Pazarlık yapmak alışverişin tadı tuzudur ancak siz fiyatı indirdim diye düşünürken üstüne zaten fahiş fiyat uygulanmış ürünü olması gereken fiyattan alıyorsunuz. Ama kasada yüzde 50-60’a varan indirim olarak geliyor gözünüze. 
Çiftler kendi arasında anlaşsa da hatta aileler bir birine karşı anlayışlı yaklaşsa da bu tarz iş yapan işletmeler herkesi zorluyor. Kimse düğün yapıyor diye alışverişte fazladan para saçmak zorunda değil. Hatta kimsenin bir ürünü böylesine fahiş fiyatlardan satması da doğru değil. Neye göre fiyat belirlendiğini de anlamıyorsunuz ayrıca. Altın ürünlerinde bu konu genelde net oluyor ancak onun dışında diğer ürünlerde gerçekten yüksekten uçmayı görüyorsunuz. Bu konu da tecrübeyle sabit bu arada. 
Çok büyük bir sektör olan evlilik alışverişinde bu fahiş fiyatların önüne geçilmediği takdirde birçok kişi hayal ettiği gibi bir düğün yapamaz. Tüm bunları söylerken işini layıkıyla yapan esnafı bir kenara bırakıyorum. Her sektörde ve işte olabileceği gibi kötü örnekleri genelleyemeyiz. Söylediği fiyatta abartı olmayan hatta bizim de katkımız olsun deyip çiftlere indirimini hakkıyla yapan esnafla da Aydın’da karşılaşmak mümkün. Allah iş karşılığı versin. Umarım yolunuz böyle hakkıyla kazanan esnafa düşer.    


 

                 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar