Aydın Emir Sultan Camii'nde aşure ikramı Aydın Emir Sultan Camii'nde aşure ikramı

Aydın’da doğal endemik bitkiler üzerinde 20 yıldır çalışmalar yürüten merkezin, taze buğday çimi üzerinde yaptığı araştırmalardan olumlu sonuç çıktı.  

Araştırma sonuçlarına göre taze buğday çiminin, kanserle mücadelenin yanında yaşlanmayı geciktirici olarak da kullanılabileceği ortaya çıktı.

‘DETOKS ETKİSİ SAĞLAYABİLİR’

Aydın’da faaliyet gösteren Karya Farma HBX AR-GE (BAP) Bilimsel Araştırmalar Projeleri Merkezi Koordinatörü Hakan Başlık, “Buğday çimi A, C, E, K vitaminlerini barındıran, demir, kalsiyum, magnezyum minerallerine sahip amino asitler ve antioksidanlar gibi çeşitli besin maddeleri açısından zengin bir bitkidir. Yüksek düzeyde klorofil içerir, bu da vücuttaki oksijen taşıma kapasitesini artırabilir ve detoks etkisi sağlayabilir. Serbest radikallerle savaşan güçlü antioksidanlar içerir, hücre hasarını azaltabilir ve yaşlanmayı yavaşlatabilir. Sindirim sağlığı için faydalı olan lif açısından zengindir. Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunan buğday çimini bu çalışmamızda ele aldık” dedi.

‘KANSER ÖNLEYİCİ ÖZELLİKTE’

Başlık, taze buğday çiminin, antioksidan özellikleri ve kanser hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı olabilecek bileşikler içermesi nedeniyle kanser önleyici olarak da kullanılabileceğinin altını çizdi.

A W230830 01

Kaynak: İHA