MURAT TAN

MURAT TAN

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

TBMM’de ‘Topuk’ sesleri (!)

A+A-

Yaklaşan Genel Seçimler öncesinde bir süredir milletvekili adayı olacağı ve olası Millet İttifakı iktidarında da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak görev alacağı konuşulan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, eğer bu yönde bir karar alıp meclise girerse 2023 yılı Haziran ayında 14 yıl aradan sonra yeniden TBMM’de ‘Milletvekili Yemini’ etmiş olacak. 

Kendisinin Aydın Belediye Başkanı seçilmesiyle sona eren ve 7 yıl boyunca yerine getirdiği milletvekilliği döneminin esasına bakılırsa bazı çıkışları, TBMM’ye sunduğu yazılı soru önergeleri ve söz aldığı konular, meclis kürsüsünde halk adına yüksek sesle vurguladığı bazı önemli talepler itibariyle göz önünde bulundurulduğunda dolu dolu geçtiği ortada. 

Tabi milletvekilliği görevine karşın Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevi, netice olarak hele ki Buharkent’ten Didim’e uzanan geniş bir interlandda icra ediyor olması nedeniyle daha zor, yıpratıcı ve doğrudan halkın sorunlarına kanalize olunmasını gerektirdiği için de türlü eleştirileri kaçınılmaz kılan bir sorumluluk. 

Bu nedenledir ki zaman zaman karşımızda gerek bazı politik eleştirilerden kaynaklı, gerek daha başka bazı gerekçeler nedeniyle sinirlerinin ister istemez yıprandığı açık seçik ortada olan bir Özlem Çerçioğlu’nu nadiren de olsa görmüyor değiliz. 

Netice olarak insanız; Hangimiz hakkımızda ara ara haketmediğimiz şekilde bir ithamla, yapıcı ya da yıkıcı yoğun bir eleştiri bombardımanıyla karşılaşsa üzülüp canı sıkılmaz ki…

Tabi kendisinin öncelikle bir anne ve kadın olması nedeniyle biz erkeklerden daha hassas olduğu bir gerçek.

Merhametinin ve şefkatinin olduğu gibi bazı duygularının daha ağır bastığı yönler de fıtratından geldiği haliyle daha da yoğunlukta. Hatırlarım da bir seçim çalışması esnasında Çine Kahraman Mahallesi’ne gelişinde kendisini davul zurnayla karşılayan ekibin hemen yanında bir koçun kurban edilecek olması karşısında can havliyle; “Durun, sakın kesmeyin! Keserseniz döner giderim bak!” deyişini hiç unutmam!   

Tabi o koç kurban edilmemişti ve ben olayı şaşkınlıkta izlemekten koçu okşayan Çerçioğlu’nu fotoğraflamayı unutmuş olduğum için o haberi servis de edememiştim. 

Kendisinin insani yönlerini şimdilik bir kenara bırakıp milletvekilliğine dönük arşivleri taradığımızdaysa örneğin yıllar önce kadrolaşmayla ilgili meclis kürsüsünde, “Anadolu insanı, bir iş umudu için hayal kurarken, siz aynı düşünceyi taşıyan kişileri işe alarak kadrolaşma hareketini yapacaksınız! Bu insanlara haksızlık etmiyor musunuz?! Yaptığınız, demokrasinin en temel kuralı olan "eşitlik" ilkesine aykırı olmayacak mı?! Unutmayınız ki, bu halk, kendisine yapılanı unutmaz” diyen Çerçioğlu’nun, çocuk istismarından tutun, insan ve hayvan haklarına, bölücü terör örgütü PKK’nın yurtdışındaki yayın organlarında tutun Aydın’ın güncel sorunlarına kadar bir çok konuya vakıf olup özveriyle yaklaştığı da görülüyor. 

Ben tüm bu veriler de göz önüne alındığında siyaseten bazı politik manevralar ve çıkışlar konusunda da artık daha da ustalaşan Çerçioğlu’na, milletvekilliğinin ve olası Millet İttifakı iktidarında bakanlığın da bu açıdan çok yakışacağı kanaatindeyim. 

Tabi Çerçioğlu’nun ‘Milletvekilliği Adaylığı’ demişken siyasi kulislerde konuşulana göre, Çerçioğlu milletvekili adayı olursa yerine Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in hazırlandığı da bir süredir dillendiriliyor. 

Nereden çıktı bu derseniz; Zaman zaman örneğin Çine’deki bir programda bile Çerçioğlu’nun yanında özellikle tek ilçe belediye başkanı olarak Günel’i görüyor olmamız sağlam bir emare. 

Ancak şimdilik konuşmak için çok erken; 
Hep birlikte bekleyip göreceğiz...
Bakalım; TBMM’de ‘Topuk’ sesleri yeniden işitilecek mi? 

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.