TBMM’ye Geliyor: 5 Yıl Erken Emekli Olacaksınız!

TBMM’ye Geliyor: 5 Yıl Erken Emekli Olacaksınız!
ABONE OL
Türkiye'de emeklilik sistemi ile ilgili yaşanan son gelişmeler, milyonlarca çalışanı ilgilendiren yeni bir düzenlemeyi gündeme getiriyor.

Yeni Emeklilik Düzenlemesi: 5 Yıl Erken Emeklilik Fırsatı

Türkiye'de emeklilik sistemi ile ilgili yaşanan son gelişmeler, milyonlarca çalışanı ilgilendiren yeni bir düzenlemeyi gündeme getiriyor. TBMM'ye sunulacak bu yeni yasal düzenleme ile çalışanlara 5 yıl erken emeklilik imkanı sunulacak.

Düzenleme TBMM'ye Sunulacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan kanun teklifi, 2023 yılı bitmeden TBMM'ye sunulacak. Bu teklifin yasalaşması halinde çalışanlar için 5 yıl erken emeklilik mümkün olacak.

Bağkur Prim Gün Sayısı Düşürülüyor

Mevcut durumda Bağkur’luların emekli olabilmeleri için 9000 prim günü gerekirken, bu sayı yeni düzenleme ile 7200 güne düşürülecek. Ancak bu imkan, yanında 10 kişiye kadar personel çalıştıran Bağkur’lulara sunulacak.

5 Yıllık Prim Ödemesinden Kurtulma

Bu değişiklikle birlikte, Bağkur’lular 5 yıllık prim ödemesinden kurtulacak ve böylece yaklaşık 277 Bin TL tasarruf sağlayacaklar.

Kimler Yararlanacak?

Bu yeni düzenleme, ekonomik durumu daha iyi olan ve büyük işletmeleri olan Bağkur’luların dışında, küçük işletme sahiplerine yönelik olacak.

Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Yasalaşma sürecinin tamamlanmasının ardından bu değişiklik Bağkur’lular için geçerli olacak. Kesin tarih henüz belirsiz olsa da, bu kanun teklifinin yakın bir zamanda TBMM'ye sunulması ve yasalaşma sürecinin başlaması bekleniyor.

Etkisi Nasıl Olacak?

Bu değişiklik, birçok Bağkur’lunun hemen emeklilik hakkı elde etmesine olanak tanıyacak ve yeni bir EYT etkisi yaratarak, birçok vatandaşın hayatını olumlu yönde etkileyecek.

Bu yeni düzenleme, Türkiye'deki emeklilik sisteminin daha adil ve ulaşılabilir hale gelmesine yardımcı olacak ve özellikle küçük işletme sahiplerine önemli bir mali destek sağlayacak. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum