Tek Hedef Aydın

Tek Hedef Aydın

Aydınpost Radyo’nun canlı yayınında açıklamalarda bulunan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, artık yerel seçimlerin geride kaldığını ve parti ayrımı gözetmeksizin Aydın için çalışacaklarını söyledi. 

A+A-

(MURAT TAN) Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Radyo Aydınpost’un canlı yayınında yerel seçimlerin ardından yeni dönemdeki çalışmaları, türlü sorunlara ilişkin çözüm önerileri, jeotermal, kadının siyasetteki yeri, belediyecilik vizyonu ve merak edilen kimi konulara ilişkin açıklamalar yaptı. 

Açıklamalarında Cumhur İttifakı’nın AK Partili adayı Mustafa Savaş’ın kendisini halen tebrik etmediğini söyleyen Çerçioğlu, “Henüz tebrik etmedi fakat bazı Ak Parti Milletvekilleri tebrik etti" dedi. Yeni dönemde de 2014’te olduğu gibi parti ayrımı gözetmeksizin hizmet edeceklerini vurgulayan Başkan Çerçioğlu, birlik ve beraberlik mesajları vermeyi de ihmal etmezken, “Kim hangi partiye oy verdiyse verdi. Artık ben orasında değilim. Tüm belediye başkanlarımızla çalışacağız, çalışmaya devam edeceğiz. Seçim bitti, hepimiz Aydın için çalışacağız. Tek hedef Aydın” diye konuştu.  Yerel seçim sürecinde, Millet İttifakı çatısı altında CHP’nin il ve ilçe örgütleriyle İYİ Parti’nin il ve ilçe teşkilatlarının 17 ilçede de uyum içinde çalıştığının da altını çizen Çerçioğlu, her iki parti olarak da mecliste birlikteliklerinin 5 yılın sonuna kadar da devam edeceğini söyledi. 
 
“KADINLARIN MUTLAKA SİYASETTE OLMASI GEREKİYOR”

Aydın halkına seçimlerde verdikleri desteklerden ötürü teşekkür eden Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, programdaki açıklamalarında kadın gözüyle kadının Türk siyasetindeki yerini de yorumladı. Çerçioğlu, Türkiye’de kadın hakları savunucularının çok fazla olduğunu ancak kadınların da mutlaka siyasetin içinde olmaları gerektiğini belirtti. “Türkiye’de nüfusun yüzde 50’sinin kadınlardan oluştuğunu belirten Çerçioğlu, “Ama baktığınızda OECD ülkeleri içinde kadının adı yok gibi bir şey. Hangi siyasi görüşten olursa olsun kadınlar da mutlaka siyasetin için olmalıdır. Bunu ancak kotayla aşabiliriz. Kota koyulmazsa iş çözülmüyor. Ben bu anlamda A, B, C partisi demiyorum fakat CHP olarak baktığınızda yerel yönetimlerin dışında il ve ilçe yönetimleri ve parti meclisinde kota getirdi. Bu bir parça daha iyi oldu. Parlamentoda da geçen dönemlere göre kadın milletvekili sayısı biraz daha yükseldi ama OECD ülkeleri içinde ne yazık ki sonuncuyuz. Elbette bir kadın olarak bu durum beni biraz yaralıyor ama ben kadınların daha fazla siyasette olabilmesi için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum ve daha da çalışacağım. Kadınların mutlaka siyasette olması gerekiyor” dedi. 

“AİLE FERTLERİNİN BELEDİYEYLE İLİŞKİSİ OLMAMALIDIR”

Belediye başkanlarının aile fertlerinin belediyenin herhangi bir işine müdahil olmasını doğru bulmadığının altını çizen Çerçioğlu, “Belediye başkanı bir tanedir. Ben aile fertlerinin ben belediyede çalışması veya belediye işlerine müdahil olmasını doğru bulmuyorum. Hiçbir zaman benim ailemden kimse belediyenin herhangi bir işinde müdahil olmamıştır, olmazlar da zaten. Benim yeni seçilen belediye başkanlarına önerim şudur, zaten bunu birçoğu da yapmıyor, nadir oluyor bu bahsettiğim ama asla ve katta ailelerinin belediyenin herhangi bir işinde ya da herhangi bir noktasında bulunmamasını tavsiye ediyorum. Etik olanı da budur zaten. Belediye başkanı olarak halk bir kişiyi seçiyor, ailesini seçmiyor. Aile fertlerinin asla belediyeyle bir ilişkisi olmaması gerekiyor. Akçeli akçesiz her ne olursa olsun. Bir belediye başkanı o koltuğa oturmadan önceki malvarlığıyla görev süresince malvarlığını açıklamalı. Belediye başkanı ticaret yapıyordur, miras kalmıştır anlarım ama hiç kimse bana anamın çıkısından, çocuğumun sünnetinden diyemez. Belediye başkanı mal varlığının öncesini ve sonrası kamuoyuyla tüm çıplaklığıyla paylaşmalıdır” diye konuştu. 

“MARİFET BORÇLA İŞ YAPABİLMEKTİR”

Göreve seçilen belediye başkanlarının, belediye borçlarını afişlerle asmalarını doğru bulmadığını söyleyen Çerçioğlu, “Zaten borcu olmayan belediye yok gibi, zaten borcunuz yok ise herhangi bir iş yapmamışsınızdır, adaylar bu borçları bilerek aday oluyorlar, marifet bu borçla iş yapabilmektir. Zaten halk çok memnun olsaydı aynı belediye başkanları ile devam eder, sizleri o koltuğa oturtmazdı. 2009 yılında seçildiğimde borç var mıydı? Vardı, çıkıp söylemedim. 2014 yılında büyükşehir olduğumuzda birçok ilçe belediyesinden korkunç borçlar devraldık bunları da söylemedim, yani ağlamasın kimse kardeşim herkes işine gücüne bakacak, sen işini yap bu bir şey kazandırmaz diye düşünüyorum” diye konuştu. 

“BİR KENTTE YÜZLER GÜLÜYORSA BAŞARILISINIZDIR”

Yüzde 54 oy oranıyla desteklendiği için Aydın halkına teşekkür ve minnet duygularını sık sık yineleyen Çerçioğlu, “Tabi ki çok yüksek bir oy oranıyla da sorumluluğumuzun farkındayız. Aydın halkı biz sizin 10 yıllık çalışmalarınızdan memnunuz devam edin diyerek devam edin dedi, mazbatayı verdi. Ben yüzde 54 oy oranından bunu anlıyorum, sağ olsunlar, Allah razı olsun. Bu güçle daha fazla çalışacağız. Nüfusun yüzde 50’si kadınlar oluşuyor ama Aydın’da yaşayan tüm vatandaşlarımızın istek, arzu ve hangi hizmetleri görmek istiyorlar hizmet anlayışımızı bunun üzerine oturttuk. Elbette bir kadın olarak pozitif ayrımcılık uygulayacağız ama kadınlarımızın yanında yaşlılarımız ve gençlerimiz için de bir çok projeyi hayata geçirdik, yapmaya da devam edeceğiz. Benim için en önemlisi sosyal belediyeciliktir. Eğer siz kentte yaşayan insanları mutlu edebiliyorsanız, yüzleri gülüyorsa o zaman başarılısınızdır” dedi. 

“JEOTERMALİ DOĞRU KULLANMALIYIZ”

Türkiye’nin enerji ihtiyacı olan bir ülke olduğunu söyleyen Çerçioğlu, “Dünyada çıkan savaşların ana nedeninin enerjidir. Jeotermal sadece Aydın’da değil, Avrupa’da da var. Bugün Avrupa’da bu konu herhangi bir şekilde konuşuluyor mu, otobandan gidin solucan gibi en verimli topraklarımızın üzerinde, borular geçiyor Avrupa’da böyle mi. Evet jeotermal kendi öz kaynağımız Allah yerin altına vermiş, ben kullanmayalım demiyorum ki, bizim bu enerjiye ihtiyacımız var mı var ama Avrupa’da olduğu gibi doğru kullanılması gerekir. Ben belediye başkanı olarak değil bir vatandaş olarak bu fabrikalardan çıkan gaz salımları derecelerini görmek istiyorum, havamı kirletiyor mu kirletmiyor mu, neden açıklamıyorsunuz? Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda bir yetkisi yok, yetkim olsa gider ölçerim olsa yaparım.  Bir belediye başkanının en büyük görevi o kentte yaşayanların sağlığıdır, insan sağlığından daha önemli ne olabilir ki” diye konuştu.

“YUMRUĞU BİR YERE VURACAĞIZ”

CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır ve yönetimiyle İYİ Parti Aydın İl Başkanı Cemal Sarı’nın yönetimi ve teşkilatlarıyla birlikte teşekkür eden Çerçioğlu, “Aydın’da 17 ilçede de sanki iki ayrı parti değil de tek bir parti çatısı altındaymış gibi bir çalışma götürüldü. İnanın bir tek sıkıntı çıkmadı, çünkü amaç ortaktı. Amacımız Aydın halkına en iyi hizmeti Millet İttifakı’nın vereceğiydi. Biz bu inançla yola çıktık. Bizim birlikteliğimiz devam ediyor, edecektir de. Mecliste, encümen, ikinci başkan vekilliği divanda da bunu gördük. Biz seçimlerde iki parti olarak halkımızın karşısına çıktık, vatandaşlarımız da bize inandı. Aydın halkı bize, ‘Evet bunlar Aydın’a en iyi hizmeti vereceklerdir’ dedi. Aydın’da nüfusun yüzde 80-85’inin yaşadığı yerlerde CHP ile İYİ Parti’den Millet İttifakı’nın adayları kazandı. Efeler, Nazilli, Söke, Germencik, Didim, Kuşadası ve Çine’de de kazanan biz olduk. Halk bunu söylediyse biz siyasetçilere düşen görev, yumruğu bir yere vurarak Aydın halkı için çalışmaktır. Bizim bu birlikteliğimiz 31 Mart’a kadar değil 5 yılın sonuna kadar sürecek ve sürmelidir. Çünkü biz halka söz verdik” dedi. 

“HEPİMİZ AYDIN İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

''Seçim bitmesinin ardından hiçbir parti ayrımı yapmadan kentte yaşayan tüm vatandaşlarımıza hizmet etmekle sorumluyum. 2014’tede bunu yaptım. Tüm partilere bunu tavsiye ediyorum. Eğer seçimi seçimde bırakmazsanız, devam ettirirseniz kaybedersiniz, kaybetmeye mahkumsunuz. Halk bunu istemiyor. Vatandaş hizmet istiyor. Milletvekillerinden, belediye başkanlarından, meclis üyelerinden ve muhtarlardan da vatandaşımız hizmet bekliyor. Hizmet etmezseniz sandıktan boyunuzun ölçüsünü alırsınız. Ben 2014’de yüzde 44 ile seçildim, bu seçimlerdeyse yüzde 54 ile seçimleri kazandım. Neden, çünkü ben kimseyi kutuplaştırmadım. O senden bu benden demedim. Kim hangi partiye oy verdiyse verdi. Artık ben orasında değilim. Tüm belediye başkanlarımızla çalışacağız, çalışmaya devam edeceğiz. Seçim bitti, hepimiz Aydın için çalışacağız. Hedef tek Aydın” dedi. 

tek-hedef-aydin-102328-3f16e0ab15180033549b60c6deac7a16.jpeg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.