SOKAK KÖPEKLERİ UYUTULACAK MI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine harekete geçen AK Parti kurmayları, “hayati tehlike” oluşturdukları gerekçesiyle başıboş sokak köpeklerinin uyutulmasını öngören yasa teklifi için çalışma başlattı.

''BİR AN ÖNCE HALLEDİN ARTIK''

BBC.com sitesinde bu konuyu kaleme alan Ayşe Sayın'a göre, Erdoğan sokak köpekleri konusunda, ilgili bakan ve bürokratların katılımıyla yapılan toplantıda, şimdiye kadar bu konuda adım atılmamasına tepki gösterip, “Bu iş çığırından çıktı, Neyi bekliyoruz? Bir an önce halledin artık” ifadelerini kullandı.

Çerçioğlu’ndan dikkat çeken bayram mesajı Çerçioğlu’ndan dikkat çeken bayram mesajı

KISIRLAŞTIRMA YERİNE UYUTMA

Bu toplantının ardından AK Parti Meclis Grubu, ilgili bakanlıklar olan Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile birlikte yasa teklifi üzerinde çalışma başlattı.

TEKLİF MECLİSE SUNULACAK

AK Parti kurmayları, bu konuda dünya örneklerini de incelediklerini belirterek, İngiltere’deki bir düzenlemeye benzer teklif hazırlanacağını ifade etti. Parti kaynaklarının verdiği bilgiye göre, sokak köpeklerinin uyutulmasını içeren teklif en kısa süre içinde TBMM'ye sunulacak.

SAHİPLENİLMEYEN KÖPEKLER UYUTULACAK

AK Parti’nin hazırlığını sürdürdüğü yasa teklifine göre öncelikle başıboş hayvanlar sahiplendirilmeye çalışılacak.
Bu kapsamda belediyelerin barınaklarındaki köpeklerin fotoğrafları çekilerek, internet sitelerinde sahiplendirme ilanı yayımlanacak. 30 gün boyunca sahiplenilmeyen köpekler, iğne ile ilaç verilerek uyutulacak.

ÇİP TAKILIP TAKİP EDİLECEK

Sahiplendirme ile sahiplendirilen hayvanlar ise çip takılarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından takip edilecek. Sahiplenen kişinin yeniden sokağa bırakması veya hayvana karşı sorumluluklarını yerine getirmemesi halinde ise Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki yaptırımlar uygulanacak.

Kaynak: Hayvanları Koruma Kanunu: Sokak hayvanlarının 'uyutulması' için yasa teklifi hazırlanıyor