AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Teknoloji ve olumsuzlukları

A+A-

Teknolojinin gelişimi ne kadar faydalı ise o kadar da can sıkıcı durumlar yaratabiliyor. Bir zamanlar telefon alabilmek, evine veya işyerine telefon bağlatabilmek için yıllarca bekler sonra telefon bağlandığında adeta bayram yapardık.
Sonra santraller büyütüldü, altyapı geliştirildi ve artık beklemeden, başvurduktan birkaç gün sonra evinize ya da işyerinize telefonunuz bağlanmaya başladı. Ne kadar kolaydı, başvur, birkaç gün içinde telefonun bağlansın.
Tam bunun keyfini sürmeye başlamıştık ki, karşımıza bir de cep telefonu denilen GSM’ler çıktı. Önceleri bir cep telefonu sahip olmak oldukça pahalı bir şeydi. Adeta cep telefonu zengin, varsıl kesimin oyuncağı gibi algılandı. Çoğu insan uzak durdu. Hele benim kuşağımdan önceki kuşak cep telefonlarına bir hayli mesafeli durdular.
Karşı duruşun sonu yoktu. Elbet bir gün onlar da teknolojiye teslim olacaklardı ve oldular da. Bugün baktığınızda hemen herkesin cebinde bir cep telefonu var. İstediğiniz zaman, istediğiniz kişiyi telefonla ulaşabiliyorsunuz. Ne rahatlık. Bir de olur olmaz zamanlarda, olmadık yerlerde telefonun çalması olması, çok daha iyi olacak.
Başta dedik ya, teknolojik gelişmelerin getirdiği kolaylıklar kadar can sıkıcı durumları da var elbet. Onlardan biri de, son birkaç yıldır modaya dönüşen reklam SMS’leri. Zırt pırt mesaj geliyor. Bakıyorsunuz, bilmem ne firmasının reklamı. SMS’leri tam alışmaya başlamış, artık onlardan nasıl kurtulacağımızın yollarını bulmaya başlamıştık ki, bu kez de sesli mesajlar başladı.
Telefon çalıyor, açıyorsunuz, karşınızda metalik bir ses. Bilmem ne firmasının bilmem ne ürünü hakkında sizi bilgilendirmeye çalışıyor. Onların yanında bir de müşteri temsilcilerinin aramaları var ki, insanı çileden çıkaracak cinsten. 
Bu reklam aramalarını, reklam mesajlarını birileri artık bir dur demeli. Umarın kısa bir süre sonra bu tür mesaj ve telefonlardan kurtuluruz ve olmadık yerlerde, olmadık zamanlarda çalan telefonlardan kurtuluruz.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar