Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

TEŞEKKÜRLER

A+A-

Bir anda ortaya çıkıp ve tüm dünyayı etkisi altına alan bu koronavirüs salgını dünya devlerini dize getirmeyi becerdi. 
Dünya devleri bir anda ne yapaklarını şaşırdı. İlaçlar, tedaviler işe yaramadı. Önlemler tedbirler alınmaya başlansa da virüs giderek yayılmaya ve can almaya devam ediyordu. Bu süreç ülkemizde nasıl seyir etti bir bakalım. 

Koronavirüs salgını Türkiye'de ilk kez 11 Mart'ta görüldü.   Ardından bizde de vaka sayısı giderek artmaya başladı. Bir anda tedbirler alınmaya başlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, koronavirüs Bilim Kurulu toplantı yaparak toplantıda alınan kararları kamuoyuna açıkladı.  

Hastanelerde ziyaretçi kısıtlaması getirildi ve mesai saatleri içerisinde hastanelerde ziyaretçi kabul edilmemeye başlandı. Aile ve Çalışma Bakanlığı ile görüşülerek, risk grubunda yer alan yaşlıların rapor süresi dolduğunda hastaneye başvurmadan ilacını doğrudan alabilmesi sağlandı. Herhangi bir belirti gösteren vatandaşlar için hastaneye gitmeden danışabilecekleri Alo 184 hattı kurularak koronavirüs enfeksiyonuna danışılması sağlandı. Ülke genelinde toplantı ve konferans gibi etkinlikler geçici süreyle yasaklandı. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamileler, yasal süt izni kullananlar, engelliler ile yönetici olmayan 60 yaş ve üzerindeki kişilerin 16 Mart tarihinden itibaren 12 gün idari izinli sayıldı. İlk, orta, liseler ve üniversiteler tatil edildi. Öğrencilerin uzaktan eğitim süreci başladı.  Yurtdışı ve yurt içi seyahatleri yasaklandı. Şehirlerarası ulaşım da özel nedenler dışında kimsenin yolculuk yapılmasına müsaade edilmedi. 65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa çıkması yasaklandı. Daha sonra alınan kararla beraber 20 yaş altı gençlerinde sokağa çıkması engellendi. Maskeler ücretsiz hale getirilerek devlet eliyle dağıtıldı. En önemlisi 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta özel günlerde ve hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması ilan edildi. Bu gibi daha bir çok kısıtlama getirildi. 

Peki bu tedbirler alınırken diğer taraftan neler oldu. Yaşlılar sokağa çıkamamasından dolayı Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturuldu. Ve bu ekip tüm il ve ilçedeki vatandaşlara ulaşarak ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştı. Valiliklere bağlı kalarak ilçe kaymakamlıklarıyla beraber yol izleyen Vefa Grubu, maddi manevi vatandaşları yalnız bırakmamaya çalıştı. Yaşlıları evlerinden alıp tedavilerini yaptırdı, ilaçlarını aldı, erzağını gıdasını aldı. 

Aydın’a dönelim Aydın’da ne oldu? Aydın’da işler o kadar koordineli yürütülüyor ki zerre emeği geçen herkese isim isim teşekkür etmek lazım. Kurumlar, kuruluşlar, belediyeler, STK’lar el birliği ile Aydın’da  sıkıntı yaşayan vatandaş bırakmamaya çalıştı. Kiminin doğum günü pastası kapısına kadar gitti, kiminin ders kitapları, kimim maske talebi anında karşılandı. İşte bu yüzden Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger ve yönetimi, Aydın Büyükşehir Belediyesi Özem Çerçioğlu ve personeli, Aydın Vefa Destek Gurubu çalışanları, Aydın İl Emniyet Müdürlü ile Aydın Jandarma Komutanlığı’na, ilçe kaymakamlıklarına, ilçe belediyelerine, STK’lara, partilere kısaca emeği geçen Aydın insanını mağdur etmeme adına çalışan herkese kocaman bir teşekkür ediyoruz. Yavaş yavaş bu süreci atlatmaya başladık. En kısa sürede sağlıklı günlerde buluşmak umudu ve duası ile hoşça kalın.  

Önceki ve Sonraki Yazılar